Payam Ekolojik Badem Köyü

TOÇEV Payam Ekolojik Badem Köyü Projemizin oluşum hikayesi 1 yıl gibi kısa bir sürede hayata geçse de aslında 2018 yılından beri araştırmalarımız devam etmekteydi. Bir süre Kaz Dağları’nda dolaştık. Farklı bitkiler üzerinde durduk. Ne zaman ki yolumuz Kara Oklar Ekolojik Hayat Çiftliği ile kesişti. İşte o zaman Manisa Demirci’ye demir atma kararı aldık. Mevcut işletme modeli tam da bizim hayalimizdeki ile örtüşüyordu. Değerli çiftlik yöneticilerinin deneyiminden faydalanarak bölgede 53 dönümlük arazinin alımını 2021 yılında gerçekleştirildi.

Böylece, Payam Ekolojik Badem Köyü Projemiz ile hem doğaya, çevreye hem de TOÇEV çocuklarımızın geleceğine yatırım yaptık. Manisa İli, Demirci İlçesi’nde dikimi gerçekleşen 1.800 badem fidelerimiz toprakla buluştu. Marjinal tarım arazisi diye geçen bu alanda, organik tarım koşulları gereği biyoçeşitliliği sağlamamız gerektiğini biliyoruz. Bunun için arazimizde 100 adet meyve ağacı ile 4.000 adet Lavantamızı buluşturduk.

Payam ismini nereden alıyor? 

Şehirlerimize baharın geldiğinin müjdecisi olan badem ağaçlarından almaktadır.

TOÇEV Payam ismini neden koydu?  

Doğadan koparılan dünyada yeşermeye çalışan çocuklarımıza doğayı sevdirmek, ülkemizde üretim açısından değerli olan topraklara sahip çıkmak ve tüketmeye yönelen bir nesilden üretimin önemini bilen nesiller yetiştirmektir.

Çocuklarımızı Toprakla Nasıl Buluşturacağız?

1994’de “Okumak Her Çocuğun Hakkıdır.” diyerek, çıktığımız yolculuğumuzda amacımız her daim çocuklarımızın sorunlarına akılcı ve faydalı çözümler getirmek oldu. Çocuklarımız, TOÇEV Payam Ekolojik Badem Köyü’müzde yaz tatillerini geçirirken; organik ve doğru tarımın ilkelerini öğrenip uygulayabilecekleri, topraklarını koruyarak gelir elde etmenin yollarını keşfedebilecekleri, bilim merkezinde deneyim kazanacaklardır. Onlara kamp ortamını yaratmaya devam ederken, bademlerimiz aynı zamanda çocuklarımızın eğitimi için sürdürülebilir bir kaynak alanı olmaya devam edecektir.

Badem ağaçları 3 yaşından itibaren ürün vermeye başlamakta, en verimli çağlarına 7. yıllarında ulaşmaktadırlar. Ağaçlar, organik tarım ilkelerine uygun yetiştirileceği için ömürleri ortalama 40 – 50 yılı bulmaktadır.  Süreç içinde ağaçlarda yenileme ve verimsiz ağaçlar için yeniden aşılama gibi bahçelerin ömrünü uzatmaya yönelik önemli faaliyetler de yürütülmektedir. Hem toprağın düzenlenmesi ve fidanların dikilmesi hem de optimum verime kavuşuncaya kadar geçen sürede oluşacak giderlerimiz için kurumsal ve bireysel sponsorluklara ihtiyaç duyulmaktadır.

Frigyalıların hayat ağacı olan badem, yeniden canlanmayı temsil eder. Baharda çiçeklerini açan ilk ağaçtır badem, doğanın yeniden canlandığını bize haber verir.  Badem ağaçları gibi çocuklarda bizim için yeniden canlanmayı ve umut dolu bir geleceği haber verirler.

Yeniden canlanmaya ve doğayla barışmaya en çok ihtiyacımız olan bugünlerde Payam Badem Köyü projesinin iletişim yaklaşımında çocuklar ile doğayı buluşturmayı, sürdürülebilirliği ve eğitime verdiğimiz desteği vurgulayan bir sponsorluk yaklaşımı kurguluyoruz.

Eğitime Bağış, Fidan Bakım Bağışı, Yeni İş/Terfi, Öğretmenler Günü, Babalar Günü, Taziye ve Geçmiş Olsun vb. konularda hazırlanan sertifikalar ile, TOÇEV Payam Badem Köyü’müze destek olabilir, ağaçlarımızın bakımlarını üstlenebilirsiniz.

Sizler de TOÇEV’in Payam Ekolojik Badem Köyü Projesi’ne bağışta bulunarak, çocuklarımızın eğitim hayaline giden yolu birlikte aydınlatalım.

Fidan Bağışı İçin

BAĞIŞÇILARIMIZ