Payam Ekolojik Badem Köyü

Ağaç Bakım Paketleri

Merhaba,
Ben PAYAM, adımın anlamı baharın müjdecisi olan Badem ağaçlarından geliyor; Farsçadaki anlamı, iyi haber, müjdeli mesaj, huzurun haberi.

Adımı, doğadan uzak yaşadığımız günümüzde, çocuklarımıza doğayı sevdirmeyi düşleyerek koydular. İstediler ki bir tohumun büyümesiyle çocukların yüreklerinde doğa aşkı filizlensin, kaynaklarımızı düzgün kullanmayı ve nimete şükranı bilsinler.

Amacım; ülkemizin topraklarına, çocuklarımız ve sizlerle birlikte sahip çıkmak. Bu bilinci verebileceğimiz bir gençlik yetiştirmek. Çünkü doğanın bizlerin bilinçlenmesine ihtiyacı var.

PAYAM Ekolojik Badem Köyü olarak, çocuklarımızı toprakla buluşturup, bize sunduğu nimetlerin nasıl yetiştiğini öğretebileceğimiz bir yuva olmak istiyorum. Ürün yetiştirmenin ne kadar zorlu bir süreç olduğunu, o ürüne saygının önemini, israfın yanlışlığını, toprağın hepimiz için değerini öğretebileceğimiz ve çocuklarımızın yarınlarına ışık tutulacak bir yuva…

Çocuklarımızı Toprakla Nasıl Buluşturacağız?
‘’Okumak Her Çocuğun Hakkıdır’’ diyerek 1994’te çıktığımız yolculuğumuzda, amacımız her daim çocuklarımızın sorunlarına akılcı ve faydalı çözümler getirmek oldu.

Bunun gibi bir tecrübe sonucunda ortaya çıkan çözüm modellerinden biri de TOÇEV Yaz Kamplarımız oldu. Her yıl düzenlenen Yaz Kamplarında, ülkenin dört bir yanından tüm çocuklarımız bir arada müthiş bir kültür paylaşımında bulunuyor. Çocuklarımız, ülkemizin kıymetli üniversitelerinde okuyan abla ve abilerinin gönüllü katılımıyla bu eşsiz ortamı paylaşıyorlar. Kamplardan ayrılırken de unutulmaz anılar ve farklı bakış açılarıyla donanmış oluyorlar.

Önümüzdeki süreçte, yaz kamplarımızın bir ayağını da PAYAM Ekolojik Badem Köyü’nde gerçekleştireceğiz. Çocuklarımız PAYAM’da toprakla buluşup, üretim kültürünü deneyimleyecek.

Hayalimiz PAYAM Ekolojik Badem Köyü’nün, TOÇEV çocuklarımızla birlikte tüm çocuklarımızın, öğrenerek, paylaşarak ve deneyimleyerek gelişeceği bir yerleşke, yüreği kocaman bir yuva olması.

PROJE

 • Bağışlardan bağımsız tasarlanan sürdürülebilir gelir modelini hayata geçirmek;
 • TOÇEV çocuklarımız için organik tarım ilkelerini öğrenebilecekleri ve uygulayabilecekleri, topraklarına sahip çıkarak gelir elde etmenin yollarını keşfedecekleri sağlıklı ve gelişime açık bir yerleşke yaratmak;
 • Her geçen gün tarım faaliyetlerinin azaldığı ülkemizde toprağımıza sahip çıkmak;
 • Organik tarım (*) ilkelerine uygun üretim yaparak toprağımızın zenginleşmesine katkıda bulunmak;
 • Bahçelerimizi sürekli yenileyeceğimiz, toprağımızı dengeli, canlı ve verimli tutacağımız işleme ve işletme modeline sadık kalmak;
 • Elde edilen geliri (**), PAYAM’ın geliştirilmesi ve vakıf amaçları doğrultusunda değerlendirmek.

* PAYAM’da tüm üretim Organik Tarım ilkelerine göre yürütülmektedir. Sertifikasyon, Ceres firması tarafından yapılmaktadır.
** PAYAM Ekolojik Badem Köyü’nden elde edilen gelir, bakım giderleri ile satış komisyonları düşüldükten sonra Vakfımıza aktarılacaktır.

AMAÇ

 • Yaklaşık 3 yıl süren araştırmalarımız sonucunda, 2021 yılında, projemiz için Manisa’nın Demirci ilçesinde 53 dönümlük bir arazi seçtik.
 • Arazimizden alınan örneklerle yapılan analizlerde toprağımız badem yetiştiriciliği için uygun çıktı.
 • 2021 yılının Ekim ayında, arazimizin tüm hazırlık işlemleri tamamlandı.
 • 2021 yılının Kasım ayında, 30 dönümlük alanda yaklaşık 1.200 adet badem fidanımız toprakla buluştu.
 • 2022 yılının Nisan ayında, arazimizin etrafına 4.000 adet lavanta ekimi gerçekleştirdik.
 • 2022 yılında 23 dönümlük alanda 600 adet daha badem fidanımızı toprakla buluşturduk.
 • Köyümüzde biyolojik çeşitliliğe yönelik olarak, 100 adet meyve ağacının dikimi gerçekleştirdik.

Bu işlemlerin tümü ve sonrasında bahçelerimizin ihtiyaç duyduğu tüm bakım, fidan yenileme, aşılama, besleme vb işlemler, Kara Oklar Ekolojik Hayat Çiftliği’nin profesyonel ve tecrübeli ekibi tarafınca yürütülmektedir.

SÜREÇ

DESTEKÇİLERİMİZ

MEDYA