deneme bonusu veren siteler

Gönüllülük

Gönüllü, yaşadığı topluma, maddi bir çıkar beklemeksizin, zamanını ve yeteneklerini kullanarak fayda sağlayacak işler yapmayı kabul eden kişidir. Gönüllülük programları kamu veya özel sektör kurumları tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Son yıllarda gönüllülük programlarının artması gönüllü kavramını önemli bir konu haline getirmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla 5 Aralık tarihinin her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir.

Sivil toplum kuruluşları dünya çapında gönüllülerle birlikte toplumun gelişmesi için yararlı projeler yürütmektedir. Gönüllülük, ihtiyacı olan bireylere ve topluluklara yardım etmenin önemli bir yoludur. Gönüllülük faaliyetleri, ihtiyaçların oluşmasındaki sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik çok yönlü uygulama alanları kapsamaktadır.

Gönüllü iş gücü ve insan kaynağı katkısı, önemli bir ekonomik değer yaratmaktadır. Gönüllülüğün topluma ve bireye kazanımları oldukça fazladır. Gönüllü programların artması birçok olumlu etkiyi birlikte harekete geçirmektedir. Gönüllülük bireylerin, sosyal olma, yeni deneyimler kazanma ve faydalı olma gibi birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Gönüllülük, değerler üzerine kurulan uygulamaları kapsar. Yardımlaşma, yarar sağlama, sorun çözme, birlik olma, ülkeye faydalı birey olma gibi ortak konularda insanların aynı amaç ve hedefler doğrultusunda gönüllü görev almalarını sağlamaktadır. Gelişmiş toplumlarda gönüllü programları ve gönüllü sayıları oldukça yüksektir.

Sen de eğitim desteği sağladığımız çocuklarımız için gönüllü ol, gönüllülüğün sosyal sorumluluğun olsun!

TOÇEV, okuma istekli çocuklara maddi ve manevi anlamda destek olması için köprüdür. Eğer siz de bilgi, beceri ve kaynaklarınızı TOÇEV aracılığıyla okuma istekli öğrencilerimize ulaştırmak istiyorsanız, TOÇEV’in gönüllülük programına katılabilirsiniz.

BİREYSEL GÖNÜLLÜLÜK

TOÇEV olarak “çocuğun yüksek yararı” anlayışına sahip gerek kaynak, gerekse uzmanlık birikimlerini değerli kılmak isteyen herkesle işbirliği yapıyoruz. Çocukların mesleki yönelişlerinin sağlıklı olabilmesi için mesleki tanıtımlar, okul ortamlarında yeterince bilgilenemedikleri alanlarda geziler, sinema ve tiyatro etkinlikleri, kendi meslek bilgilerini TOÇEV’in ve çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılması gibi konularda gönüllülerimizin desteğini çok önemsiyoruz.

“Sosyal Sorumluluk” algısına sahip, her tür insani birikimini çocuğun farkındalığına ve yararına uygun olarak değerli kılmak isteyen herkes TOÇEV’in organizasyonlarında öğrencilerimizin geleceğine katkıda bulunabilir ve destek olabilir.

TOÇEV’de Bireysel Gönüllüler ne yapabilir?

 • İlkokul – Ortaokul – Lise dengi öğrencilerimize branşlarınıza / yetkinliklerinize göre özel ders desteğinde bulunup özel ders gönüllüsü olabilirsiniz.
 • Toçev yararına etkinlik ve organizasyon düzenleyebilirsiniz veya organizasyonun bir kısmında gönüllü olarak yer alabilirsiniz.
 • Festivallerde, önemli organizasyonlarda ekip arkadaşlarımızla birlikte stant çalışmalarına katılabilir, tanıtım ekibimizde yer alabilirsiniz.
 • Baskısı yapılacak görsel çalışmalarımız için tasarım konusunda bize destek olabilirsiniz.
 • TOÇEV ürünlerinin satışı için bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz.
 • TOÇEV adına bağış organizasyonları düzenleyebilirsiniz.
 • Adım Adımla birlikte yardımseverlik koşusu yaparak bizim için bağış toplayabilirsiniz.
 • Kurumsal bir şirkette çalışıyorsanız, şirketiniz ile birlikte kurumsal sosyal sorumluluk projeleri yapabilir; ihtiyacı olan köy okullarını onarabilir, yeni sınıflar yapabilir, okullara özel parklar oluşturabilirsiniz.
 • Öğrencilerimizle uzmanlık alanınız ile ilgili kariyer sohbetleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Öğrencilerimize kişisel gelişim ve kariyer alanlarında rehberlik edebilirisiniz.
 • Dil alanında yetkinliğiniz varsa çocuklarımızla ‘yabancı dil konuşma pratikleri’ gerçekleştirebilirsiniz.
 • TOÇEV’in sosyal medya görünürlüğünün artması, paylaşımların yaygınlaştırılması ve takipçi sayısının arttırılması konusunda çalışmalar yürüterek destek olabilirsiniz.

Gönüllülük çalışmalarımızla ilgili soru ve görüşleriniz için 0212 282 89 16 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya tocev@tocev.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

KURUMSAL GÖNÜLLÜLÜK

Günümüzde, büyük şirketlerde insanlar, kalabalık çalışma ortamlarında ve yoğun çalışma temposunda zamanla yalnızlaşıyor ve toplumun parçası olduğunu unutabiliyor. Planladığımız çalışmalarla, kurum çalışanlarının bir araya gelerek aktiviteler yapmasını, birlikte sosyalleşmelerini, kendi hayatları dışındaki yaşamları fark etmelerini ve yaşadığı toplumla ilgili sorunlara çözüm üretmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Kurumsal Gönüllülük Çalışmaları Neler Katar?

 • Takım çalışması alışkanlığı kazandırır,
 • Yaşanılan topluma dair sorunlardan haberdar eder ve topluma karşı duyarlılık sağlar,
 • Sorunlara dair çözümler üretmeyi öğretir ve bu yolla çalışanların kendini faydalı hissetmesini sağlar,
 • Birlikte aktiviteler yaparak çalışanların kaynaşmasını sağlar,
 • Sağladıkları katkıları gözlemledikçe çalışanların motivasyonları artar,
 • Çalışanların, kazandıkları verim ile birlikte performansları ve kuruma olan faydaları artar,
 • Çalışanlar, yeni ilgi alanları ile tanışıp yeteneklerini geliştirirler ve yeni beceriler kazanma konusunda vizyon sahibi olurlar,
 • Kurumları, topluma faydalı aktiviteler gerçekleştirme hassasiyeti gösterdiği için, çalışanların kurumlarına karşı hissettikleri bağlılık artar.

Siz de kurumunuzla, çocuklarımıza yılbaşı gibi özel günlerde ve Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi bayramlarda etkinlik düzenleyebilir, çocuklarımızın veya okullarının ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

keyboard_arrow_up