Başkan’ın Mesajı

TOÇEV’in ilk kurulma aşamasında, çoğunuz biliyorsunuzdur, bu kadar genç yaşta böyle bir girişimin çok büyük bir sorumluluk olduğuna dair ailemin çok haklı olarak tepkilerini aldım. Şu anda benim o yaşlardaki halim olan iki evlat sahibiyim ve şimdilerde geriye baktığımda, ailemin ne kadar haklı olduğunu görüyorum.

Onların gözünde genç yaşta böyle bir sorumluluğu üstlenmem tabii ki çok zordu ama babamın en büyük kaygısı ise bu girişimimin heves olduğu, devamının gelmeyeceği ve insanların umutlarına neler olacağıydı.

Duygularını da şöyle ifade etmişti; “Kızım, 40’lı yaşlarında yapman gereken bu çalışmayı daha bu genç yaşta yapmaya başlıyorsun ama öyle gençsin ki, önünde çok uzun bir ömür var. Bu yolculukta onca şey yaşayabilirsin; hastalanabilirsin, evlenebilirsin, çocuk sahibi olabilirsin, kayıpların olabilir, üzüntülerin olabilir… Birçok şey yaşayacaksın… Bu omuzlarının üstünde olan öyle bir sorumluluk ki, iş kurmaya benzemez. İstediğin zaman kapat, dinlen ya da devret gibi bir durumu olamaz. Bu çok büyük bir sorumluluk çünkü o çocukların ve ailelerinin umutlarını üstlenecek ve hayatında ne olursa olsun bununla beraber yolculuğuna devam edeceksin. Sen buna hazır mısın?” Babamın bu sözleri hâlâ kulaklarımda.

O zamanlar gençliğimin, idealistliğimin ve heyecanımın verdiği enerji ile ne demek istediğini ve kaygılarını tam anlayamamıştım. Öyle inanmıştım ki, arkadaşlarımı da ikna etmiştim. Onlar da benimle beraber bu yolculuğa çıkmaya hazırdı.

Şimdilerde rahmetli babamı öyle iyi anlıyorum ki, bir konuda haklıymış. Hayatımın bu 28 yılında onca şey yaşadım; üzüntülerim, kayıplarım, mutluluklarım, anneliğim, hastalıklarım… Ama tüm bunlar beni yıldırmadı hatta daha da kuvvetlendirdi. Çünkü bu omuzlarımda olan umut yükü değildi; bu umut huzuru, heyecanı, motivasyonu, yaşam enerjisiydi. Benim için bana hayat veren damarlarımdaki kan, oksijen diyebilirim. Bundan tam 28 yıl evvel bu yolculuğa çıkmak hayatımda verdiğim en doğru karardı.

Hayat felsefelerimden biri olan “Ne olursa olsun paylaşmak” mottosu insanın kendisine yapabileceği en büyük yatırımdır. Paylaşarak çoğalmak, paylaşarak güçlenmek, hayatın anlamını fark etmek ve yeni pencerelerin hayatında yeniliklerin açılmasına sebep olmak…

Paylaşmaya başladığınızdan itibaren esasında almayı da hayatınızda hayata geçirmiş oluyorsunuz. Size sunulanları da kabul etmeye başlıyor ve kendi içinizdeki farkındalığı şekillendirmiş oluyorsunuz. İçinize huzur doluyor, ruhunuz rahatlıyor ve neşeleniyor, hayatınıza çok daha emin bakmaya başlıyorsunuz. Kendi hayalinize doğru ilerlemeye başlıyor yeni pencerelerin açılmasına sebep oluyorsunuz. Paylaşarak esasında başkalarının yanında olurken aynı zamanda kendi hayatınızda kazanmak istediklerinize doğru ilerlemiş oluyorsunuz.

İşte bu; size öyle bir güç veriyor ki daha da fazlasını paylaşabilmek için yürümeye değil koşmaya başlıyorsunuz. Çünkü siz paylaştıkça tanıdığınız tanımadığınız herkes sizinle paylaşmaya başlıyor.

İşte biz, 5 kişilik bir aileden, 28 yıl içinde 7 milyon kişilik büyük bir aile olduk. Paylaştık ve çoğaldık.

Hayatta en önemli değerlerden biri olan gerçek, içten ve samimi şekilde paylaşmayı başarabilmek TOÇEV’in temel taşını oluşturuyor. İlk gün heyecanı ile ‘OKUMAK HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR’ diyerek nice yüreklere umut olmaya devam ediyoruz.

Ebru Uygun

Ebru Uygun