Parlak Gülüşler Parlak Gelecekler (2008)

Proje ortağımız Colgate’in dünya çapındaki çalışmasına 2008 yılında Ağız ve Diş Sağlığı Derneği ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile birlikte katıldık ve dünyanın en büyük ağız ve diş sağlığı eğitim projesini yürütmeye başladık.

Vakfımızın özen gösterdiği en önemli konulardan biri sağlıklı eğitim ve öğretim. Sadece çocuklarımızın değil kardeşlerinin ve hatta ebeveynlerinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için Türkiye genelinde farkındalık oluşturmak istiyoruz. Diş fırçalamanın ne kadar kolay ve önemli olduğunu, ağız ve diş sağlığının tüm vücut sağlığımızı ne kadar etkilediğini çocuklarımıza anlatmaya çalışıyoruz.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından her ilde görevlendirilen formatör öğretmenlerimize diş hekimlerimiz tarafından ağız ve diş sağlığı eğitimi veriliyor. Öğretmelerimiz de aynı eğitimi kendi illerindeki üçüncü sınıf öğretmenlerine aktarıyor. Böylece bilgi paylaşımını sağlamış oluyoruz. Çocuklarımıza diş çürüklerinin ve plaklarının neden oluştuğunu, dişlerimizi nasıl koruyabileceğimizi ve diş fırçalama tekniklerini onların anlayabileceği dilde hazırlanan slaytımızla gösteriyoruz. Çocuklarımızın sayısına göre diş fırçası ve macununu öğretmenlere ulaştırılıyoruz. Gönderilerimizin içinde yer alan, “diş çürükleri, diş ipi ve diş macununun” karakterize edildiği çizgi filmimizi çocuklarımız zevkle izliyor ve bilgilerini pekiştiriyorlar.