Yarının İzleri (2008)

Unilever, Tesco Kipa ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 2008 yılında başladığımız “Yarının İzleri” projemizde, çocuklarımızda küresel ısınma konusunda farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz.

Dünyamızın en önemli sorunlarından biri olan küresel ısınma konusunda çocuklarımızın yeterince bilgisi bulunmuyor. Çocuklar, küresel ısınmaya karşı bir yaşam bilinci oluşturmaya şimdiden başlasınlar, global dünyanın bir parçası, hatta sahibi olduklarını fark etsinler istedik.

Görsel anlatım çocukların hayatında farklı bir bakış açısı yaratıyor, interaktif eğitim algılarında yeni bir pencere açıyor. Bu nedenle büyüklerin dahi anlamakta zorluk çektiği küresel ısınmayı çocuklarımıza anlatabilmek için tiyatroyu tercih ettik. Proje için yazdığımız tiyatro oyununu izlerken çocuklarımızdan dünyayı kurtarmalarını istedik. Tiyatro ile eğlenerek öğrenen 1., 2., 3. sınıf öğrencilerinin oyun sonunda karbondioksite karşı birer “Dünya Kurtarıcısı” olduğunu gördük. Çocuklarımızın oyunlarla kurguladığımız kitapçık ile eğlenerek öğrenmelerini ve hazırladığımız belgesel ile bilgilerini pekiştirmelerini hedefliyoruz. Oyuncularımızla birlikte dekorumuzun, kostümlerimizin ve ses düzenimizin bulunduğu proje görselleri ile giydirilmiş aracımızla tüm Türkiye’yi gezerek çocuklarımıza ulaşıyoruz.