Projelerimizin hikâyesi, eğitimine destek verdiğimiz çocuklarımızı ziyaret etmek amacıyla ülkenin her köşesine gitmemizle başladı. Anadolu’ya her çıkışımızda çocukların eğitimlerini engelleyen çevresel şartları yerinde inceledik ve bir çözüm arayışına girdik. O yıllarda İstanbul’da organize olup, Anadolu’ya hizmet götürmek; bizim için anlamlı bir heyecan oldu.

Güneydoğu’da yaşayan çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için İstanbul’da bir defile düzenlememizle de projelerimiz başladı. Defileden elde ettiğimiz gelirle eğitimine destek verdiğimiz çocuklarımızın botlarını Engelliler Derneği’nin Diyarbakır şubesindeki engellilere, önlük ve yakalıklarını da Batman ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezi) çalışanlarına yaptırdık. Hem o bölgedeki çocukların ihtiyaçlarına cevap verip hem de o bölgeye kazanç sağlayabilmek, üstelik bu kaynağı çok uzak bir bölgede oluşturmak bizim için örnek bir proje denemesi oldu.

Çocuklarımızın eğitim hayatlarını negatif yönde etkileyen tüm faktörleri ortadan kaldırmak isteğiyle yola devam ederken, eğitimine destek verdiğimiz çocuklarımızı ziyarete gittiğimizde köy okulları ile tanıştık. Köy okullarında eğitim gören çocuklarımıza özel ve değerli olduklarını fark ettirmek, daha iyi koşullarda eğitim görme hakları olduğunu hatırlatmak için köy okullarının onarımını gerçekleştirdiğimiz “Yaşasın Okulumuz Projesi” doğdu. 27 yılda 26 projemizde de aynı misyonu yaşatmayı ve sürdürülebilir kılmayı hedefledik hep!

Öğretmen lojmanından, çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı eğitimlerine, ilk yardım bilgisine ve küresel ısınmaya kadar yaşamla ilgili olan her konuyu paylaşmak üzere 7 milyonu aşkın çocuğumuzla buluştuk.

Projelerimizle çocuklarımızın okuma isteğini arttırmayı ve ailelerin de çocuklarını okumaya teşvik etmelerini amaçlıyoruz. Her projemizde, çocuklarımızla her buluşmamızda hayal kurmalarını, hayalleri için mücadele etmelerini, hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamalarını anlatıyoruz. Her zaman ulaşabilecekleri bir kurum olarak çocuklarımızla paylaşımlarımıza devam ediyoruz.

Proje uygulama sürecinde geleceğimiz için güzel şeyler inşa etmeye çalışırken fark ettik ki; gönüllülerimiz, sponsorlarımızla tek bir yürek olmuşuz. Bizimle yol almanın hazzına varan destekçilerimizle her geçen gün kalabalıklaşan kocaman bir aile olduk; 27 yılda tüm Türkiye’yi kapsadık.