Yılbaşı Partimizde Çok Eğlendik

Her sene çocuklarımız ve aileleri ile birlikte geleneksel olarak düzenlediğimiz yılbaşı partimizi bu sene 21 Aralık’ta Kemal Özkan Sünnet Sarayı’nda gerçekleştirdik. Çocuklarımızın yoğun katılım gösterdiği partide ISS Catering’in desteği ile yemeklerimizi yedik, SIM Animasyon’un destekleri ile oyunlar oynadık. Yılbaşı partimize sayılı günler kala çocuklarımızı tek tek aradık ve hediye olarak ne istediklerini sorduk. Sonunda oluşan listeyide Süzer Plaza çalışanlarına verdik. Onlar da çocuklarımızı kırmayarak onları hediyelerle mutlu etti. Yılbaşı partimizde çocuklarımızın mutluluklarını artıran Kemal Özkan Sünnet Sarayı’na, ISS Catering’e, Süzer Plaza’ya, Tursan’a, Başaran’a, Selin Necipoğlu’na ve tüm gönüllülerimize sonsuz teşekkürler.

Cumhuriyete Coşkulu Kutlama

Çocuklarımızla birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı büyük gurur ve coşkuyla kutladık. Renaissance İstanbul Bosphorus Hotel’in desteği ile gerçekleştirdiğimiz kutlamamızda ilk olarak Çocuk ve Gençlik Tiyatromuzun geçmiş dönem oyuncularından Tanyar Ablak Cumhuriyetimizin kurulum sürecini anlattı. Sunumun ardından çocuklarımız yemeklerini yedi. Kendilerine hazırladığımız şablonlar üzerinden gruplar halinde 29 Ekim gazetesi tasarlayan çocuklarımız kutlamanın sonunda müzik eşliğinde eğlendi.

Öğrencilerimizle Heybeliada’yı Gezdik

Lise ve üniversite öğrencilerimizle beraber 11 Eylül’de Heybeliada’ya gittik. Güzel bir ada turu yaptığımız gezimizi, eğlenceli bir piknikle sonlandırdık.

İçimizdeki Sanat

29 Eylül’de katıldığımız ÜLKER Çocuk Sanat Atölyesi’nde ilköğretim öğrencilerimiz içlerindeki sanatçıları keşfetti.

Öğrencilerimizle Bolu’yu Gezdik

Gurur kaynağımız başarılı öğrencilerimiz ile birlikte bu sene de kültür turu yaptık. Başarıyı vurgulamak ve öğrencilerimizi ödüllendirmek için yaptığımız gezimizi 16-28 Ağustos tarihleri arasında Bolu’ya gerçekleştirdik. Bolu Valisi’ni ziyaretimiz ile başladığımız gezimizde ilk gün şehir merkezini gezdik ve Termal’e gittik. İkinci günümüzü ise Yedigöller’i gezerek geçirdik. Son günümüzde de Abant Milli Parkı’na giderek burada piknik yaptık.

Minopolis’te Meslekleri Öğrendik

İstanbul’da yaşayan ilkokul öğrencilerimizle beraber 28 Ağustos Pazar günü Marmara Forum’daki Minopolis’e gittik. Çocuklarımızın meslekleri öğrendiği etkinlikte çok eğlendik.

Kids For Freedom ile Çocuklarımız Özgürlüğe Yelken Açtı

Çocuklar için yelkencilik projesi olan ve birçok ülkeden çocukların yer aldığı Kids For Freedom projesine bu sene TOÇEV çocukları da katıldı. Her yıl Temmuz’un son haftası Marmaris’te gerçekleşen projede çocuklarımız tekneyle koyları gezdi. Bir hafta süren projede yelken açmadan yelken kullanmaya kadar yelkencilikle ilgili çalışmalar yaparken, uğranılan her sahilde de birbirinden güzel aktivitelerde yer aldılar. Phoenix Yatçılık firmasının sosyal sorumluluk projesi “Kids for Freedom”da çocuklar gruplar halinde yelkenli teknelerde halatları bağlamayı, yelkenleri açmayı, usturmaçaları takmayı ve seyir halinde kaptanı asiste etmeyi öğrenerek denizcilik sektörünü tanıdı. Altı farklı ülkeden toplam 84 öğrencinin katıldığı kampta öğrencilerimiz yabancı akranlarıyla iletişim kurdular. Futbol, takı tasarımı, dans, yüz boyama gibi kulüplere katıldılar. Aynı zamanda gönüllü genç hocalarından yüzme dersleri aldılar.

Şenlik Tadında Piknik ’14

Her sene geleneksel olarak İstanbul’da yaşayan çocuklarımızla gerçekleştirdiğimiz pikniğimizde bu sene de çok eğlendik. ISS Catering’in desteğiyle yemeklerimizi yerken, pikniğimize yine gönüllü destek veren SİM Animasyon’un birbirinden eğlenceli oyunlarıyla da çok eğlendik. Her sene pikniğimize gönüllü ev sahipliği yapan Hezarfen Havaalanı’nda sabah saatlerinde başlayan pikniğimiz, akşam saatlerinde son bulurken, hiçbirimiz saatin nasıl geçtiğini anlamadık. Geleneksel TOÇEV Pikniği ‘14’te bize destek olan ISS Catering, SİM Animasyon ve Hazerfan Havaalanı İşletmesi’ne sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Atölye Konumuz “Koşulsuz Paylaşım”dı

Paylaşımın önemini ve değerini vurguladığımız “Koşulsuz Paylaşım” temalı atölye çalışmamızı Mayıs ve Haziran aylarında, Adıyaman, Mardin, Şanlıurfa, Sinop, Kırklareli, İstanbul ve Ankara’daki bütün çocuklarımızla gerçekleştirdik. Atölye çalışmamızda ilk önce çocuklarımızı yaşlarına göre gruplara ayırdık. Daha sonra, verdiğimiz kâğıtlara bir yemek resmi yaparak kendi aralarında paylaşmalarını istedik. Bunun ardından hepsine birer balon dağıttık. Şişirdikleri balonlarını, hangisi kimin olduğu belli olmayacak şekilde karıştıran çocuklarımız, rastgele balonlar alarak birbirlerine hediye etti. Son olarak da büyük boy bir pantolona iki çocuğumuz birer ayağını soktu ve böyle yürüme egzersizi yaptı. Hem çalışmalar hem de çalışmalar esnasında yapılan sohbetler, paylaşım üzerine çocuklarımızın farkındalıklarının gelişiminde çok faydalı oldu.

Günümüz Sanatla Doldu

İstanbul’da yaşayan ortaokul ve lise öğrencilerimizle 24 Mayıs Cumartesi günü çok keyifli bir etkinlik gerçekleştirdik. İlk olarak öğrencilerimizle, İstanbul Modern’de, geçmişten günümüze sanatın gelişerek ulaştığı noktayı anlatan ‘’Geçmiş ve Gelecek’’ adlı koleksiyonu gezdik. Bu koleksiyonun hemen ardından yine İstanbul Modern’de Türkiye ile tarihi, siyasal ve kültürel bağları olan Balkanlar, Kafkasya ve Orta Doğu gibi komşu coğrafyalardan günümüz sanatının öncü sanatçılarının eserlerinden oluşan ’Komşular’’ sergisini ziyaret ettik. Günün sonunda da Eğitim Koçu Tuğba Darıcı Boztepe, öğrencilerimizle sınav kaygısını yenme üzerine mini bir atölye çalışması gerçekleştirdi.

23 Nisan Şenliğinde Gönlümüzce Eğlendik

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklarımızla kutladık. İstanbul’da yaşayan İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizle beraber 24 Nisan’da KOÇ Üniversitesi Çocuk Şenliği’ne gittik. KOÇ Üniversitesi öğrencilerinin organize ettiği şenlikte çocuklarımız gün boyunca birbirinden güzel oyuncaklarla oynadılar. TOÇEV ile beraber birçok kurumun da çocuklarıyla katıldığı şenlikte çocuklarımız, büyük langırttan tırmanma kulesine, çikolata atölyesinden boğaya kadar birçok oyunda gönüllerince eğlendi.

Uçurtma Müzesi’ni ve Deniz Müzesi’ni Gezdik

Mart ayında çocuklarımızla beraber iki müze gezdik. İstanbul’da yaşayan ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizle 22 Mart’ta Üsküdar Uçurtma Müzesi’ne gittik. Çocuklarımızın, müze seyahatinde çok eğlendiklerini gözlemlerken, özellikle hayal güçlerini zorlayan uçurtma tasarımları karşısında hayranlıklarını gizlemediler. İstanbul’da yaşayan Ortaokul son sınıfı ve lise öğrencilerimizle birlikte de İstanbul Deniz Müzesi’ni gezdik. Boğaziçi Üniversitesi BÜYAK Kulübü’nün organize ettiği gezimizde, çocuklarımız Osmanlı’nın ve Genç Türkiye’nin denizcilik tarihiyle ilgili ayrıntılı bilgi aldı. 29 Mart Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz etkinlikte özellikle Saltanat Kayıkları çocuklarımızın ilgisini çekti. Etkinliği organize ederek çocuklarımızın keyifli bir gün geçirmelerini sağlayan BÜYAK’a teşekkür ederiz.

Sömestre Tatilini İstanbul’da Dolu Dolu Geçirdik

Bu yıl da, sömestre tatilini, çocuklarımızın sosyal bireyler olarak yetişmeleri için gerçekleştirdiğimiz aktivitelerle, dolu dolu geçirdik. İlk olarak çocuklarımızla BJK Nevzat Demir Tesisleri’ne giderek Beşiktaş Futbol Takımı’nı ziyaret ettik. Antrenmanı izlememizin ardından futbolcularla tanışma imkânı da yakaladık. Lise ve üniversite öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz Kariyer Günü’nde Ahmet Pura deneyimlerini anlattı. Çocuklarımızın en sevdiği etkinlikler arasında olan Bowling için Airport Bowling, Korukent Cosmic Bowling ve Cevahir Alışveriş Merkezi Bowling Salonu’nda bir araya geldik. Ataşehir Hillside Sinemaları’nda “Hükümet Kadın”ı, City’s Alışveriş Merkezi’nde “Kahraman Maymun”u izledik. Çocuklarımızın en çok eğlendiği buz pateni için ise Airport Alışveriş Merkezi Buz Dünyası ve Metrocity Alışveriş Merkezi Icessporto’ya gittik. Son olarak da lise ve üniversite öğrencilerimizle Nişantaşı Avenue Restoran’ında keyifli bir yemek yedik. Dolu dolu geçen sömestre aktivitelerimizde çocuklarımızla bir yandan eğlenceli vakit geçirirken bir yandan sosyalleşmenin keyfini çıkardık.

Ankara, Sinop, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Vize…

İstanbul dışında yaşayan çocuklarımızla da sömestre tatili boyunca eğlenceli vakitler geçirdik. Sinoplu çocuklarımızla arkeoloji müzesini gezmemizin ardından ada turu yaptık. Sinop’un deniz kıyısına uzak ilçelerinde yaşayan çocuklarımızın ilk defa denizi gördüklerindeki heyecanları en güzel anılarımızdan biri oldu. Ankaralı çocuklarımızla Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nun sahnelediği “Küçük Sakar Cadı” oyununu izledik. GAP Bölgesi çocuklarımızla, ise Adıyaman’da “CM101MMI”, Şanlıurfa’da ise “Hükümet Kadın” filmlerini izledik. GAP Bölgesi’ndeki son durağımız Mardin’de de çocuklarımızla Mor Gabriel Manastırı’nı ve Midyat Kültür Merkezi’ni gezdik. Son olarak Vizeli öğrencilerimizle ‘de “Hükümet Kadın” filmini izledik.