Yaratıcılık ve Hızlı Karar Alma Atölyesi

Atölyemizin konusu yaratıcılık ve hızlı karar almaydı. İstanbul, Ankara, Kırklareli, Samsun, Sinop, Mardin ve Adıyaman’daki öğrencilerimizle, Öğrenme Tasarımları’nın desteği ile gerçekleştirdiğimiz psikososyal atölyelerimizde ‘Konuş Onunla’, ‘Topik’ ve ‘Bahtına Ne Çıkarsa?’ oyunlarını oynadık. Oynadığımız oyunlarla yaratıcı çözüm yolları bulma, grup içinde sorumluluk alma, zaman yönetimi, yaratıcılığı geliştirme, değişen kurallar karşısında hızlı düşünüp alternatif çözüm yolları bulma, engelli bireylerin zorluklarla karşılaştığında neler hissettiğini anlayabilme gibi konularda farkındalık ve beceri kazandık.

Dikkat Atölyeleri

Öğrencilerimizle yılda iki defa gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmalarımızın yeni dönemine başladık. Her dönemde farklı tema içeriklerle öğrencilerimizin gelişime katkı sağladığımız atölyelerin ilk rotası 23 – 24 Ekim tarihlerinde Kırklareli’ydi. Sonraki rotalarımız ise sırasıyla 30 Ekim-9 Kasım Ankara,17 Kasım İstanbul, 19-27 Kasım Samsun-Sinop ve 26 Kasım Antalya’ydı.

Bu dönem atölye çalışmalarımızda; çocuklarımızın duygularına, düşüncelerine ve bedenlerine dikkatlerini vermeleri; zorlayıcı duygu ve düşüncelerde kontrolü ele almalarını sağlayarak stresi yönetmelerine ve dikkat sürelerini artırmalarına destek olma konusunda çalıştık. Ayrıca öğrencilerimizle yaptığımız mindfulness atölyesinde içinde olduğumuz anda kalma, dış dünyayla bağ kurma, odaklanma, dikkat toplama üzerine çalışarak bilinçli farkındalığımızı geliştirdik.