“Toplumsal Cinsiyet” Konulu Atölyemiz

Çocuklarımızın gelişimlerini güçlendirmek için yılda iki defa gerçekleştirdiğimiz atölyelerimizin sonuncusunu 10 Ekim’de Adıyaman’da, 25 Ekim’de Ankara’da, 18 Kasım’da İstanbul’da, 24 Kasım’da Mardin’de, 1 Aralık’ta Samsun’da ve 4 Aralık’ta Sinop’ta yaptık. Toplumsal cinsiyet rolleri ve kalıp yargılar etrafında büyüyen çocuklarımızın, cinsiyetçi kavramlardan uzaklaşmaları için toplumsal cinsiyet konulu atölyelerimizde, cinsiyetler ve toplumsal cinsiyet rolleri hakkında çocuklarımızla serbest çağrışımlar yaptık. Toplumdaki kadın ve erkek rollerine ait kalıp yargıları yıkmak adına, Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nin geliştirdiği toplumsal cinsiyet temalı Mesela Sokağı Oyunu’nu oynadık. Atölye çalışmalarımız sonucunda çocuklarımızda, toplumsal cinsiyet rollerinin değişebilir olduğu üzerine farkındalık yarattık.

ADL ile Tasarım Atölyesi

Vakfımızın birçok çalışmasında yanında yer alan ünlü moda firması adL ile birlikte çocuklarımız tasarım yaptı. İstanbul’da yaşayan öğrencilerimiz ile birlikte katıldığımız etkinlikte çocuklarımız özel olarak hazırlanan atölyede yılbaşı konseptli tasarımlar hazırladı. Daha sonra bu tasarımlarla allar üreten adL, bu şalları satarak vakfımıza destek oldu.

“Sınav Kaygısıyla Baş Etme” Konulu Atölyemiz

Mayıs ve Haziran aylarında “Sınav Kaygısıyla Baş Etme” konulu atölye çalışmamızı gerçekleştirdik. Konumuzu ıssız ada oyunu, kavanoz imgelemi çalışması ve nefes egzersizi görevli hazine avı oyunuyla işlerken ailelerimizle de “Ebeveyn Tutumları” atölyemizi yaptık. Atölyelerimiz için 14 Mayıs’ta İstanbul ve Mardin’de, 7 Haziran’da Samsun Vezirköprü’de, 8 Haziran’da Sinop’ta, 11 Haziran’da Ankara’da ve 21 Haziran’da Kırklareli’ndeydik.