Etkili İletişim Atölyesi

Öğrencilerimizle günlük hayatta karşılaştıkları insanlarla etkili ve doğru iletişim kurmaları için yaptığımız atölye çalışmamızda kukla atölyesi ve maske canlandırması yaptık. Ayrıca çocuklarımızla genel kültürlerini artırmak için en zayıf halka oyununu oynadık.

Atölye takvimimiz şöyleydi:

15 Ekim – Kırklareli Vize

2-9 Kasım – Ankara

28-29 Kasım – İstanbul

30 Kasım -3 Aralık – Vezirköprü

4-10 Aralık – Sinop

Resim ve Oyunculuk Atölyesi

Gönüllülerimiz ressam Nursel Balpınar ve oyuncu Şencan Güleryüz ile birlikte, 16 Haziran’da İstanbul’da yaşayan bütün çocuklarımızla birlikte Resim ve Oyunculuk Atölyesi gerçekleştirdik. Çocuklarımızın ilgi alanlarına göre iki gruba ayrıldığı çalışmamızın Resim Atölyesi bölümünde çocuklarımız figürler çizdiler ve farklı boya malzemeleriyle serbest çalıştılar. Aynı anda devam eden oyunculuk söyleşisinde ise Şencan Güleryüz, oyunculuğa nasıl başladığını, aldığı eğitimleri, çalışmalarını, mesleğin keyifli ve zorlu yanlarını öğrencilerimizle paylaştı. Oyunculuğa merakları daha da artan öğrencilerimiz Şencan Bey’e oyunculuk hakkında merak ettikleri soruları yönelttiler.

Çocuk Hakları Atölyesi

2015 yılında gerçekleştirdiğimiz ilk psiko-drama atölye çalışmamızın konusu çocuk haklarıydı. Öğrencilerimizi hakları konusunda daha iyi bilinçlendirmek ve haklarını savunabilmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmamızın İstanbul ayaklarında Bahçeşehir ve Özyeğin Üniversiteleri öğrencileriyle HSBC Gönüllü Takımı bize destek oldu.

Bütün öğrencilerimizle gerçekleştirdiğimiz atölyelerimizde ilk olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA)’nin hazırladığı 13 dakikalık Çocuk Hakları konulu filmini izledik. Filmin ardından ilkokul, ortaokul ve lise gruplarına ayrılan öğrencilerimizle yine ÇOÇA’nın tasarladığı çocuk hakları temalı kutu oyununu oynadık. Etkinlik sonunda da yaptığımız sohbetlerle çocuklarımızın bilgilerini pekiştirdik.

Atölye takvimimiz şöyleydi:

8 Mayıs – Ankara

16 Mayıs – Şanlıurfa

17 Mayıs – İstanbul Avrupa Yakası

18 Mayıs – Mardin

19 Mayıs – Adıyaman

30 Mayıs – İstanbul Anadolu Yakası

3 Haziran – Vize

9 Haziran – Sinop