Samsung ve Total'le Yenilenen Okulların Açılışlarını Yaptık

Milli Eğitim Bakanlığı ve Show TV ile birlikte yürüttüğümüz “Yaşasın Okulumuz” projesi kapsamında Adıyaman’da yenileme çalışmaları tamamlanan Adıyaman Burç İlköğretim Okulunu, ülkemizde eğitime verdiği desteği kesintisiz sürdüren Samsung Electronics’in sponsorluğunda açtık. En son açılan okul ile birlikte Samsung’un, TOÇEV'in “Yaşasın Okulumuz” projesi kapsamında onarımını sağladığı okulların sayısı 9'a ulaşmış oldu.

 “Total Eğitime Destek Projesi”nin 2011 yılındaki önemli duraklarından biri Adana Yeniköy İlköğretim Okulu oldu. TOÇEV’in “Yaşasın Okulumuz” projesine destek veren Total’in katkılarıyla okulun renovasyonu tamamlanarak okul bambaşka bir çehreye kavuştu ve burada öğrenim gören çocuklarımıza sağlıklı ve çağdaş bir eğitim mekanı sağlandı. 2009 yılında yenilenen Antalya Çevreli Köyü İlköğretim Okulu ve 2010 yılında yenilenen Kahramanmaraş Kemalli Köyü İlkokulu’ndan sonra Yeniköy İlköğretim Okulu, “Yaşasın Okulumuz Projesi” kapsamında Total Oil Türkiye tarafından yenilenen üçüncü okul oldu.

SAMSUNG'LA YENİLENEN OKULUMUZ: ADIYAMAN BURÇ İLKÖĞRETİM OKULU
Proje kapsamında Samsung tarafından yenilenen Adıyaman Merkeze bağlı Durak Köyü, Burç Mezrası’nda bulunan Burç İlköğretim Okulu açılış töreninde, Samsung Electronics Türkiye Başkanı Sung Yong Hong, Pazarlama Direktörü Burçak Doğan, TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun,  Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Alaköse ve idari yönetim temsilcilerinin yanı sıra öğrenciler ve aileleri de hazır bulundu. 
Açılış töreninde bir konuşma yapan Samsung Electronics Türkiye Başkanı Sung Yong Hong, dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca kişinin ortak tercihi olan Samsung'un sosyal sorumluluğa büyük önem verdiğini söyledi. Kore'nin teknolojik açıdan kat ettiği mesafenin eğitime ve insan kaynağına verdiği önemden kaynaklandığına dikkat çeken Hong, "Samsung Electronics olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde sosyal sorumluluğumuzun bir parçası olarak eğitim koşulları bakımından dezavantajlı konumda olan çocukların koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaları önceliklendirerek destekliyoruz. Bu çerçevede Adıyaman’da bulunan Burç İlköğretim Okulu'nun yenilenmesine destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.
Bu açılışı özel kılan etkenlerden birinin de online bir kampanya ile tüketicilerin de bir köy okulu açılışının coşkusuna ortak olduğu ilk açılış olduğunu belirten Samsung Electronics Türkiye Pazarlama Direktörü Burçak Doğan “Yürüttüğümüz internet kampanyasına katılarak, yeteneklerini anlatan kısa bir metni, video ya da fotoğraflarını ekleyerek başvurularını gerçekleştirenler arasından jürinin belirlediği 4 gönüllünün de bu açılışta aramızda bulunmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Dün gönüllülerimiz, Samsung çalışanı gönüllülerimizle beraber öğrencilerle farklı konularda atölye çalışmaları gerçekleştirdiler. Bu çalışma ile hem öğrencilerimizi gönüllükle tanıştırmayı, hem de farklı konulara ilgilerini uyandırarak, yeteneklerini ortaya koymalarına imkan sunmayı amaçladık. Önümüzdeki açılışları da gönüllülerin katılımı ile gerçekleştirmeyi çok istiyoruz. ” diye konuştu.

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun ise yaptığı konuşmada “2005 yılından bu yana “Yaşasın Okulumuz” projesiyle öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi yenilenmiş okullarına kavuşturan Samsung’a ve Samsung çalışanlarına duyarlılıkları ve destekleri için teşekkür ederiz. Onlarca öğretmenin ve öğrencinin hayatını kaybettiği ve okulların hasar gördüğü Van depreminin acısını derinden hissederken; yenilenmiş, güçlendirilmiş okulların önemine ve bu okulların onarılmasını sağlayan destekçilerimizin ne kadar önemli bir sorumluluk üstlendiğine bir kez daha şahit olduk. Samsung firması ve çalışanlarının sosyal sorumluluk bilincinin tüm Türkiye’ye örnek olmasını ve bu vesile ile okullarımızdaki onarım çalışmalarının artarak devam etmesini diliyoruz.” dedi.

Gönüllüler Hakkında
Ali Can Gözüdok: Çocuklarla çalışma konusunda deneyimli sahne sanatçısı Gözüdok; Burç ilköğretim okulu öğrencilerini palyaçoluk sanatı ile tanıştırdı. Hazırlanan kostümleri de giyerek performans yapmayı öğrenen çocuklar, sadece televizyonda gördükleri palyaçoyu görme ve bizzat  deneyimleme şansını yakaladılar.

Efsun Önder: Yazar olan Efsun Önder şu anda 3. Romanı üzerinde çalışıyor. Çocuklarla, yazarlık, hayal kurmak, kitap okumak ve faydaları üzerine sohbet eden Önder, sonrasında da çocukların geleceğe dair hayallerini yazdıkları bir atölye çalışması gerçekleştirdi.

Ahmet Kandemir: Eczacılık okuyan Kandemir aynı zamanda fotoğrafçılık ile de uğraşıyor. Çocuklara fotoğrafı tanıtmayı ve fotoğrafla kendilerini ifade edebilmelerini öğretmeyi amaçlayan Kandemir’in, bir kısmı ilk defa kamera ile tanışan çocuklarla gerçekleştirdiği bir günlük atölye çalışmasının meyvesi olarak, bugün, çocukların Samsung’un hediyesi kameralarla çektiği fotoğraflar okul duvarlarını süslüyor.

Zuhal Akıntı: Kukla yapımında usta olan Akıntı daha önce okullarda şiddeti önlemeye yönelik düzenlenen ücretsiz yaz kurslarında gönüllü olarak "kukla yapımı ve bunun dramada kullanılması”yla ilgili çalışmalar yaptı. Adıyaman’daki çocuklar ile kukla yapan Akıntı, çocukların daha önce keşfetmedikleri yönlerini görmelerine, kendilerini sanatla ifade etmelerine yardımcı oldu. 

Renkli görüntülere sahne olan açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Konuşmaların ardından gönüllüler ve çocuklar tarafından hazırlanan gösteriler ile son buldu. 

TOTAL'LE YENİLENEN OKULUMUZ: ADANA YENİKÖY İLKÖĞRETİM OKULU
“Total Eğitime Destek Projesi”nin 2011 yılındaki önemli duraklarından biri Adana Yeniköy İlköğretim Okulu oldu. TOÇEV’in “Yaşasın Okulumuz” projesine destek veren Total’in katkılarıyla okulun renovasyonu tamamlanarak okul bambaşka bir çehreye kavuştu ve burada öğrenim gören çocuklarımıza sağlıklı ve çağdaş bir eğitim mekanı sağlandı. 2009 yılında yenilenen Antalya Çevreli Köyü İlköğretim Okulu ve 2010 yılında yenilenen Kahramanmaraş Kemalli Köyü İlkokulu’ndan sonra Yeniköy İlköğretim Okulu, “Yaşasın Okulumuz Projesi” kapsamında Total Oil Türkiye tarafından yenilenen üçüncü okul oldu.

Proje kapsamında, çatının onarılması, badana ve boyanın yenilenmesi, sınıfların yer karosu ile döşenmesi, kapıların yenilenmesi gibi okul binasının iç donanımı ile çalışmalar yapılırken aynı zamanda lojman binasının doğramaların PVCye çevrilmesi, elektrik tesisatının yenilenmesi gibi eksikleri de giderildi.

3 Kasım 2011 Perşembe günü gerçekleşen Adana Yeniköy lköğretim Okulu’nun açılış törenine Total Oil Türkiye Genel Müdürü Olivier Chalvon-Demersay ve TOÇEV Genel Müdür Yardımcısı Dilek Ültanır’ın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Toplantıda konuşma yapan Total Oil Türkiye Genel Müdürü Olivier Chalvon-Demersay: “Total eğitim alanında birçok proje yürütüyor. Bir yanda Renault ile birlikte Sokakta Ilk Adımlar projesi ile çocuklarımıza trafik eğitimi verirken diğer yanda Total Eğitime Destek projesi ile birçok okulumuzun eksiklerini gideriyoruz. Total Eğitime Destek Projemizin 2011 yılındaki bu önemli durağında Yeniköy İlköğretim Okulu’nun renovasyonunu yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu Antalya ve Kahramanmaraş’dan sonra TOÇEV ile renove ettiğimiz üçüncü okul oldu. Emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.” dedi. 

Konuşmaların  ardından TOÇEV Genel Müdür Yardımcısı Dilek Ültanır ve Total Oil Türkiye Genel Müdürü Olivier Chalvon-Demersay’e birer teşekkür plaketi sundular.