"İlk Yardıma İlk Adım" Ödüllere Doymuyor

AstraZeneca Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde yürüttüğümüz döneminin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi "İlk Yardıma İlk Adım", ödüllere doymuyor. Türkiye'ye getirdiği iki önemli uluslararası ödülden sonra, Altın Havan 2011 “Sanayi-Eğitim Ödülü”ne layık görülen projemiz, son olarak Avrupa Mükemmellik Ödülleri’nde Ulusal Kampanyalar dalında üçüncülüğe layık görüldü. Türkiye'deki Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) öğrencilerine temel ilk yardım bilincinin aşılanmasını hedefleyen projemiz böylelikle yurtiçinde ve yurtdışında birbirinden önemli dört ödülle taçlanmış oldu.

Projeleri, uluslararası ölçekte mesleki başarı kriterlerine göre değerlendiren Avrupa Mükemmellik Ödülleri, Amsterdam’da düzenlenen törenle açıklandı. Avrupa’nın farklı ülkelerindeki iletişim uzmanları arasından seçilen jüri üyeleri projeleri, yaratıcılık, yenilikçilik, fayda-maliyet ilişkisi ve strateji kriterleri üzerinden değerlendiriliyor.

“İlk Yardıma İlk Adım”, Avrupa’da bir yıl içinde farklı sektör, bölge ve kategorilerde uygulanan ve iletişim alanında ses getirmiş çalışmaların almaya hak kazandığı bu prestijli ödüle layık görüldü. Beş yıldır aralıksız devam eden “İlk Yardıma İlk Adım” programı bu güne kadar 220’ye yakın Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na (YİBO) ulaşarak, kırk binin üzerinde öğrenciye “hayat kurtaran eğitim” verdi. “İlk Yardıma İlk Adım” son olarak Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Ankara, Çankırı ve Kastamonu illerindeki YİBO’lara ulaştı.

Türkiye’deki tüm YİBO’ları hedefleyen “İlk Yardıma İlk Adım”, 2010 yılında PR alanında en saygın yayınlardan biri olan PR News Onur ödülünü aldı. Program, 2011 yılında, uluslararası alanda Golden Peacock ödüllerinin de “genel birincisi” seçildi. Son olarak Eczacı Dergisi tarafından düzenlenen Altın Havan 2011 Ödülü’ne layık görülen proje, Avrupa Mükemmellik Ödülü’nü de alarak bu alandaki başarısını hem ulusal alanda hem de uluslararası alanda bir kez daha taçlandırmış oldu.