EREN HOLDİNG İLE KURUMSAL GÖNÜLLÜLÜK ÇALIŞMASI

Eren Holding, gerçekleştirdiği kurumsal gönüllülük çalışmasında, İstanbul Kağıthane Osmangazi Okulu öğrencilerinin eğitimleri için ihtiyaç duydukları elektronik cihazları okullarına teslim etti. Çocuklarımız için özel oyuncaklar da hazırladığımız çalışmada, onların mutlulukları ikiye katlandı.

BİLGİ KOZASI’NIN MİNİK ÖĞRENCİLERİNDEN KOCAMAN DESTEK

Bilgi Kozası Anaokulu öğrencileri evlerinde anneleriyle birlikte hazırladıkları lezzetli yiyecekleri, okullarında yaptıkları kermeste sattılar ve gelirini vakfımıza bağışladılar. Biz de bağışlarıyla, onların adına TOÇEV’ deki minik arkadaşlarına kışlık kıyafetlerini hediye ettik.

GSK ÇALIŞANLARI İLE YILBAŞI PARTİSİGSK çalışanları, çocuklarımız için geleneksel olarak düzenlediğimiz 2015 yılbaşı partimize süsleme, yemek, animasyon ve hediye konularında destek olarak, çocuklarımıza unutulmaz bir gün yaşattı.

ÇOCUKLARIMIZIN YILBAŞI HEDİYESİ SÜZER PLAZA’DAN

Süzer Plaza, 2014 ve 2015 yılbaşı döneminde, desteklediğimiz bütün çocuklarımıza, isteklerini öğrenerek bu doğrultuda yılbaşı hediyesi aldı.

FMV ÖZEL IŞIK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN ANLAMLI DESTEK

Öğrenciler “The Silver Coin” Bağış projesi kapsamında, sekiz ay boyunca her ayın ilk günü harçlıklarından ayırdıkları bağışlarla çocuklarımızın kışlık ihtiyaçlarını karşılamamıza destek oldular.

ISUZU ÇALIŞANLARI İLE ATAMIZI ANITKABİR’ DE ZİYARET ETTİK

Genç Isuzu ÇEM Grubu’nun desteğiyle 7 Kasım 2015′ te İstanbul’dan 27 Ankara’dan 35 öğrencimizin katılımıyla Atamızı Anıtkabir’ de ziyaret ettik.ÇEM Grubu’nun tüm detayları düşünerek gerçekleştirdiği organizasyondan çocuklarımız çok mutlu ayrıldı.

ISUZU ÇALIŞANLARI İLE CUMHURİYET BAYRAMIMIZI KUTLADIK

Genç ISUZU ÇEM Grubu’nun desteğiyle 29 Ekim 2015’te Cumhuriyet Balomuzu gerçekleştirdik. Organizasyonun her detayı ile ilgilenen ÇEM grubu üyeleri, önce çocuklarımızla birlikte yemek yediler ve onlara Cumhuriyeti anlattılar. Ardından her yaş grubumuza uygun çocuklarımız için planladıkları oyunları yine hep birlikte oynadılar.

TEB BNP PARİBAS LEASİNG’TEN ÇOCUKLARIMIZA KARNE HEDİYESİ

TEB BNP Paribas Leasing çalışanları eğitimini desteklediğimiz çocuklarımıza 2015 ve 2016 yıllarında karne hediyesi aldı.

ISS DEN KURUMSAL GÖNÜLLÜLÜK ÇALIŞMASI

ISS çalışanları, uzun ve zahmetli bir süreçte hazırladıkları “İki Kapı Bir Heves” tiyatro oyununun gösteriminden elde ettikleri tüm geliri vakfımıza bağışladı.

YAPI KREDİ BANKASI’NDAN OYUN PARKI

Yapı Kredi Bankası, Kırklareli Atatürk İlköğretim Okulu’na anaokulu öğrencileri için oyun parkı yaptı. 3 Haziran’da gerçekleştirdiğimiz açılışta oyun parkına kavuşan çocuklarımızın heyecanı ve neşesi görülmeye değerdi.

ENKA OKULLARI ÖĞRENCİLERİNDEN ANLAMLI DESTEK

Enka Okulları öğrencileri, vakfımıza destek sağlamak amacıyla okullarında kermes düzenledi. Elde ettikleri tüm geliri vakfımıza bağışlayan öğrenciler, ayrıca kendi içlerinde motivasyonu artırmak için yaptıkları çalışma ile en çok satış yapan iki öğrenciyi Çağatay Ulusoy ile tanıştırdı.

CİGNA FİNANS İLE 23 NİSAN’I KUTLADIK

Cigna Finans, çocuklarımız için özel 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şenliği organize ederek, örnek bir kurumsal sosyal sorumluluk çalışmasına imza attı. Şenlik için çok güzel bir eğlence alanı hazırlayan Cigna Finans, canlı langırt, tramplen, dondurma standı, palyaço ve yüz boyama çadırı ile çocuklarımızın gün boyu gönüllerince eğlenmelerini sağladı.

CASPER DAN “MUTLU ÇOCUKLAR AĞACI

2013, 2014 ve 2015 yıllarında üç defa gerçekleştirilen “Mutlu Çocuklar Ağacı” çalışmasında Casper çalışanları Aralık ayı boyunca, Casper binasına kurulan yılbaşı ağacına, hediyelerini bıraktı. Biz de hediyeleri, 2013’te Sakarya’nın Pamukova ilçesi Turgutlu İlkokulu, 2014’te Sakarya’nın Pamukova İlçesi Şeyhvarmaz Köyü İlköğretim Okulu ve 2015′ de İstanbul Arnavutköy Hacımaşlı ile Yassıören ilkokulları öğrencilere ulaştırdık. Casper ayrıca; insanların sosyal medya hesaplarında yer verdiği ” Mutlu Çocuklar Ağacı” fotoğraflarının her 250 paylaşımı için 2013’te Kırklareli Vize İlçesi Namık Kemal Ortaokulu’na, 2014′ te Şırnak’ın Cizre ilçesi Gürsu İlk – Ortaokuluna ve 2015’te Şırnak Cizre Mehmet Akif Ersoy ile Vatan İlk – Ortaokulu’na bilgisayar ve tablet hediye etti.


TEB BNP PARİBAS’TAN GÖNÜLLÜLÜK ÇALIŞMASI

TEB BNP Paribas çok güzel bir kurumsal gönüllülük çalışması gerçekleştirerek, şirketlerinin girişine koydukları yılbaşı ağacına, daha önce çekilişle belirledikleri hediyeleri alarak yerleştirdiler. Daha sonra bu hediyeleri Aranavutköy Ayazma İlkokulu Anasınıfı öğrencilerine hediye ettiler.


POLAT HOLDİNG İLE 29 EKİM ŞENLİĞİ

Polat Holding çok güzel bir kurumsal gönüllülük çalışması gerçekleştirerek, çocuklarımızı 29 Ekim Şenliği’nde Renaissance Otel’de misafir etti. Etkinlikte çocuklarımız kendi tasarladıkları Cumhuriyet temalı gazetelerle yarıştılar. Günün sonunda da müzik eşliğinde gönüllerince eğlenen çocuklarımız, etkinlikten daha bilinçli ve mutlu ayrıldı.

YAPI KREDİ BANKASINDAN ANASINIFI YENİLEME

Yapı Kredi Bankası, örnek bir sosyal sorumluluk projesi daha hayata geçirerek, “Günebakan” projemiz dahilinde Ağrı İli Patnos İlçesi Yürekveren Baltacık İlkokulu’nun anasınıfını yeniledi. Açılışı 12 Haziran 2014’te yapılırken, çocukların yeni malzemelere ve oyuncaklara kavuştukları zamanki mutlulukları görülmeye değerdi.

TOTAL’DEN 10 FEN TEKNOLOJİ ODASI

TOTAL Oil Türkiye, Günebakan Projemiz kapsamında Aralık 2013 ve Ocak 2014 aylarında beş okula Fen Teknoloji odası hediye etti. Proje kapsamındaki okullar: Bolu’nun Doğancı Ayşe-Yılmaz Becikoğlu Ortaokulu, Sakarya’nın Adapazarı İlçesi Şehit Ahmet Akyol Ortaokulu, Kocaeli’nin Kandıra İlçesi Kocakaymaz Yunus Emre Ortaokulu, Düzce Doğanlı Eşref Taşhan Orta Okulu, Bursa’nın Yıldırım İlçesi Fatih Sultan Mehmet Orta Okulu. TOTAL Oil Türkiye, Fen Teknoloji Odası hediye ettiği okul sayısını 2014 Haziran’ına kadar 10’a çıkaracak.

DORAK HOLDİNG’TEN DEĞERLİ DESTEKDorak Holding, kurumsal gönüllülük çalışmaları kapsamında çocuklarımız için gerçekleştirdiğimiz 29 Ekim Balosu’nda, bizleri Crowne Plaza İstanbul’da ağırladı. Etkinlik kapsamında çocuklarımıza açık büfe yemek ikram eden Holding, ayrıca ekibimize balo salonundan teknik ekipmanlara kadar her konuda destek oldu.

İŞ BANKASI’NDAN TİYATROLU GÖNÜLLÜLÜK

İş Bankası ve İştirak çalışanlarından meydana gelen İş Oyuncuları Tiyatro Topluluğu İngiliz yazar William Shakespeare’in en çok sergilenen komedyalarından biri olan On İkinci Gece’yi TOÇEV yararına sahneledi. 16 Aralık, 20 ve 27 Ocak’ta üç defa sahneye çıkan ekip, satılan biletlerden elde edilen geliri TOÇEV’e bağışladı.

COLGATE VE ŞAYPA MARKET’TEN MÜZİK ODASI

Colgate ve Şaypa Market birlikte güzel bir kurumsal gönüllülük çalışmasında bulundu. Firmalar “Günebakan” projemiz dahilinde Bursa İli Osmangazi ilçesi Altıparmak Fethi Açan Çiçek Ortaokulu’na müzik odası hediye ederken, açılış 17 Şubat 2014′ te gerçekleşti.

COLGATE VE ÇAĞRI MARKET’TEN MÜZİK ODASI

Colgate ve Çağrı Market birlikte güzel bir kurumsal gönüllülük çalışmasında bulundu. Müzik odası olmayan Bağcılar Hoca Ahmet Yesevi Orta Okulu’na tam teşekküllü bir müzik odası yapan firmalar, odanın açılışını 19 Aralık 2013 Perşembe günü gerçekleştirdi. Okul öğrencilerinin halk oyunları gösterisi ile başlayan açılışta Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü, Okul Müdürü ile TOÇEV, Colgate ve Çağrı Market yetkilileri konuşma yaptı. Müzik odasının açılışının ardından da yine okul öğrencileri müzik dinletisi gerçekleştirdi.

YAPI KREDİ BANKASI ANASINIFI YENİLEDİ

Yapı Kredi Bankası, örnek bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi ile hayata geçirdiği çalışma sonucunda Şanlıurfa Harran İlçesi Buğdaytepe Köyü İlkokulu anasınıfını yeniledi. Açılış 8 Nisan Pazartesi günü yapılırken, çocukların yeni malzemelere ve oyuncaklara kavuştukları zamanki mutlulukları görülmeye değerdi.

JOHNSON WAX’TAN OYUN PARKI

Johnson Wax firması ile birlikte yaptığımız, Van Merkez’e bağlı Kerim Tuncer İlköğretim Okulu’nun oyun parkını açtık. 27 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz açılışta parkın kendilerine teslim edilmesini bekleyen çocuklarımızın heyecanı görülmeye değerdi. Açılışın hemen ardından oyun parkını dolduran çocuklarımızın mutluluğuna bir kez daha şahit olmak da duyduğumuz onuru katladı.

YAPI KREDİ BANKASI ÇOCUKLARI UNUTMADI

Yapı Kredi direktörlerinin, kendi çabalarıyla hazırladıkları ve TOÇEV ürünlerini satarak oluşturdukları bütçeyle, İstanbul Arnavutköy İlçesi Hacımaşlı İlkokulu öğrencilerine, Bir Şey Değişir Her Şey Değişir projemiz dahilinde okulların açılış döneminde içi kırtasiye malzemesi dolu çanta, kışın bot-mont ve karne döneminde içi eğitsel oyuncak ve kitap dolu çanta armağan etti. Hediyelerin öğrencilere ulaşmasında bizzat görev alan çalışanlar, çocukların mutluluğunu birlikte yaşadılar.

HİLTON’DAN ŞANLIURFA VE VAN’A KİTAP

Hilton Otelleri çalışanları topladıkları anasınıfı öğrencilerine yönelik oyuncakları TOÇEV aracılığıyla Şanlıurfa’da bir ve Van’da iki okula gönderdi. Oyuncakları alan çocukların mutlulukları da fotoğraf karelerine yansıdı.

LILLY İLAÇ’TAN ÇOCUK OYUN PARKI

Lilly İlaç’ın Arnavutköy Şehit Çavuş Gürdal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na yaptırdığı çocuk parkının açılışı, Lilly İlaç çalışanlarının da katılımıyla karnaval havasında geçti. Lilly İlaç ve TOÇEV çalışanları öğrencilerle resim ve müzik yaptı, futbol, voleybol ve TABU oynadı, çocukların yüzlerini boyadı. Aynı zamanda beslenme konusunda çocuklara tıbbi eğitimin de verildiği etkinlikte oyun parkını Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Arif Dede, TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun ve Lilly İlaç Kurumsal İlişkiler Direktörü Nurgün Örgen Özelçi yaptı. Parkın açılışının ardından öğrenciler yeni parklarında gönüllerince eğlendiler.

PWC TÜRKİYE’DEN KÜTÜPHANE

Kurumsal Gönüllülük çalışmaları kapsamında PwC Türkiye ile Bağcılar Necip Fazıl Kısakürek İlköğretim Okulu’na kütüphane yaptık. İki yıl önce açılan ve kütüphanesi bulunmayan okulun birbirinden güzel kitaplardan oluşan kütüphanesini 18 Mayıs’ta PwC Türkiye çalışanları, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte açtık. PwC Türkiye, çalışanlarından oluşan Drama Akademi’nin sahnelediği “Midas’ın Kulakları” oyunundan elde ettiği gelir ile kütüphaneyi yaptırırken, kurumsal gönüllülük çalışmalarına çok güzel bir örnek oluşturdu.

ABBOTT İLE UNUTULMAZ BİR GÜN

Abbott firmasıyla, kurumsal gönüllülük çalışmaları kapsamında hem kız hem de erkek yurtlarının oyun odalarını açmak için 10 Mayıs’ta Arnavutköy Şehit Çavuş Selçuk Güldal YİBO’daydık. Abbott’un katkılarıyla hazırlanan oyun odalarının açılışında hem Türkiye’den hem de yurt dışından gelen çok sayıda firma çalışanıyla birlikte öğrencilerin yüzlerini boyadık, onlarla beraber ağaç ve çiçek diktik, voleybol ve futbol oynadık, resim yaptık, fotoğraf çektik. Abbott firması çalışanları sosyal sorumluluk çalışması sonrası çok güzel anılarla okuldan ayrılırken, öğrencilerin mutluluğunun yüzlerine yansıması görülmeye değerdi.

PERFETTİ VAN MELLE İLE MARDİNLİ ÖĞRENCİLER İSTANBUL’U DOYASIYA GEZDİ

Perfetti Van Melle’nin kurumsal gönüllülük çalışması ile 27 Nisan Cuma günü Mardin Boztepe Köyü Show TV İ.Ö.O.’ndan 19 öğrenciyi İstanbul’a getirdik. Öğrenciler ilk olarak Perfetti Van Melle’nin fabrikasını gezdi ve fabrika bahçesinde şeker ve sakızlardan resim yaptı. Fabrika gezisinin ardından öğrenciler günü “Disney Live! Mickey’nin Müzik Festivali” gösterisini izleyerek tamamladı.


İstanbul’daki ikinci günlerine boğaz turu ile başlayan öğrenciler, İstanbul’un en önemli turistik yerlerinden Dolmabahçe Sarayı’nı ve Miniatürk’ü gezdi. Son gün Carousel Bowling’e giden öğrenciler, İstanbul’dan birbirinden güzel anılarla ayrıldı.

ÖZEL SEV OKULLARI ARNAVUTKÖY YİBO ÖĞRENCİLERİ RESİM YAPTI

Özel Sev Okulu 3. sınıf öğrencileri, İstanbul Şehit Çavuş Selçuk Gürdal YİBO’nun resim atölyesinin ihtiyaçlarını karşıladılar. Malzemeleri bütün öğrenciler bir arada yerleştirdiler.

Resim atölyesi malzemelerini yerleştiren YİBO ve SEV Okulu Öğrencileri, birlikte oyunlar oynadılar, resim çalışması yaptılar ve şarkılar söylediler. Oyunlarda animasyon ekibinin de çocuklara eşlik etmesi etkinliğin şölen havasında geçmesini sağladı.


LENOVO İLE BİLGİSAYARLAR YENİLENDİ

LENOVO TURKEY çalışanları, değiştirdikleri 12 adet bilgisayarı TOÇEV’in aracılığıyla ihtiyacı olan okullara ulaştırdı. Bilgisayar giden okullar:

  • Erzurum Köprüköy İlçesi Gölçayır Köyü İlköğretim Okulu’na 4 adet,
  • Ordu Kumru İlçesi Ayvalı Köyü İlköğretim Okulu’na 4 adet,
  • Kırşehir Çiçekdağı İlçesi Beşikli Köyü İlköğretim Okulu’na 4 adet bilgisayar gönderildi.


REDEVCO İLE GÜLTEKİN İ.Ö.O. MÜZİK ATÖLYESİNE KAVUŞTU

Gayrimenkul sektörünün öncü firmalarından Redevco’nun desteği ile yaptığımız Antalya Gültekin İlköğretim Okulu Müzik Atölyesi’ni 2 Aralık’ta açtık. Öğrencilerimizin fotoğraf çekiminden İngilizce sohbete kadar birçok workshopla hem eğlendiği hem de kendilerini geliştirdiği açılışta, öğrencilerimiz her biri titizlikle seçilen, kullanıma en uygun ve kaliteli müzik malzemelerine kavuştu. Artık çocuklarımız klavye orgdan bağlamaya, melodikadan müzik setine birçok malzemeyle sanata daha yakın.


Açılışta yapılan workshoplarla öğrencilerimiz çifte mutluluk yaşadı. Workshop çalışmalarında öğrenciler ve gönüllüler birlikte fotoğraf çektiler, Tabu oynadılar, İngilizce sohbet ettiler, müzik çalışması yaptılar ve resim kitapları boyadılar. Henüz okula alışma evresinde olan minikler için de yapılan boyama çalışması ile miniklerin her biri rengarenk kelebeklere dönüştü.

Etkinliklerin ardından Redevco’nun öğrenciler için hazırladığı, içinde kalem kutusu, kalem, defter, kitap ve şapka bulunan çanta hediye edildi. Geçirdikleri eğlenceli günün ardından aldıkları bu hediyelerin çocuklarda yarattığı sevinç görülmeye değerdi.

YAPI KREDİ BANKASI İLE MUTLULUK

Yapı Kredi Bankası çalışanları, kendi çabalarıyla hazırladıkları ürünleri satarak oluşturdukları bütçeyle, Gebze Kirazpınar İ.Ö.O. öğrencilerine bir park armağan ettiler. Parkın kurulumu dahil bütün çalışmaların içinde bulunan gönüllüler, parkın son halini görünce yaptıkları işin mutluluğunu çocuklarla birlikte yaşadılar.

AÇI İ.Ö.O. İLE KİTAPLI DESTEK

Açı İlköğretim Okulu yönetimi, öğrencilerinin, başka illerde, farklı koşullarda eğitim gören çocuklarla kaynaşabilmeleri için her sene bir başka ilde çalışmalar yapıyor. Çocuklar yıl boyunca kitap topluyorlar. Her sene Ekim ayında da topladıkları kitapları arkadaşları ile paylaşmak üzere yola çıkıyorlar.


TOÇEV tarafından belirlenen okullarda eğitim gören çocuklar ile bir araya geliyorlar, tanışıyorlar ve getirdikleri kitapları kütüphaneye beraberce yerleştiriyorlar. Bunun ardından birlikte şehrin tarihi yerlerini geziyorlar. İçinde birçok güzellik barındıran bu aktiviteler her iki grupta da güzel izler bırakıyor.

ASTRAZENECA İLE GÖNÜLLÜLÜK ÇALIŞMALARI

5 Ekim tarihinde Gönüllük projemiz doğrultusunda Arnavutköy Şehit Selçuk Gürdal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda etkinlikler gerçekleştirdik. “İlk Yardıma İlk Adım” proje ortağımız AstraZeneca’nın yurtdışından gelen yetkilileri ile birlikte Şehit Çavuş Selçuk Gürdal Yatılı Bölge İlköğretim Bölge Okulu’nda eğitim gören öğrencilerle vakit geçirme imkânı yakaladık.


Etkinlik sırasında öğrenciler ve gönüllülerimiz gruplara ayrılarak çalışmalar gerçekleştirdi. Bir grup halı sahada kıran kırana futbol maçı yaptı, diğer bir grup kız öğrencilerin kaldığı yurdun televizyon odasının duvarlarını güzel resimlerle donattı. Bir başka grup ise sınıflarında çocuklarla sohbet ederek birlikte vakit geçirmenin mutluluğunu yaşadı. Etkinlik sonunda gönüllüler, öğrencilerin yemekhanelerinde hep birlikte yenilen yemekte öğrencilik günlerine geri döndüler.


Arnavutköy Şehit Selçuk Gürdal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda yapılan etkinliğimizle eş zamanlı olarak AstraZeneca yetkilileri, Vakıf Başkanımız Ebru Uygun’la Açı İlköğretim Okulu’nda buluştu. Başkanımız ve gönüllüler üç saatlik zaman diliminde sivil toplum kuruluşları ve gönüllülük üzerine sohbet ettiler. Sohbet yurtdışından gelen gönüllülerimiz için oldukça etkileyiciydi.

HSCB İLE GÖNÜLLÜLÜK ÇALIŞMALARI
9 Ekim tarihinde HSBC, örnek bir kurumsal sosyal sorumluluk proje çalışması sonucunda Düzce Paşaormanı İlkokulunun anasınıfı odası yenilendi.

30 Mayıs tarihinde HSBC sponsorluğunda İzmir Gaziemir İlçesi Anafartalar İlkokulu kütüphane odasını yenilendi.

İNG BANK İLE GÖNÜLLÜLÜK ÇALIŞMALARI

İNGBANK sponsorluğunda Kasım 2021 tarihinde Ağrı ili Diyadin İlçesi Günbuldu İlkokulunun kütüphane odası yenilendi.
TELEKURYE İLE ARNAVUTKÖY ŞEHİT ÇAVUŞ SELÇUK GÜRDAL YİBO ZİYARETİ

Telekurye Ailesi sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında TOÇEV iş birliği ile Arnavutköy Şehit Çavuş Selçuk Gürdal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencileri ile keyifli bir gün geçirdi. Geleceğin büyükleri ile bir araya geldiğimiz etkinlikte, öğrencilerimizle birlikte okul bahçesine fidanlar ektik. Basketbol, voleybol, futbol oynadık, hep birlikte ter attık. Telekurye’nin ikramı kurabiyelerimizi yerken, bol bol sohbet edip fotoğraflar çektik. Telekurye, topluma artı değer katacağına inanarak gerçekleştirdiği bu etkinlikleri gelecek aylarda da sürdürecek.

Telekurye İnsan Kaynakları ve Kalite Direktörü Can AKANSU’dan aktiviteden sonra aldığımız    e-posta doğru bir yolda olduğumuzun kanıtı oldu.

“11.06.2011 günü Arnavutköy Yatılı Bölge İlköğretim Okulu ziyaretimizde bize desteklerini esirgemeyen aşağıda adları geçen tüm personellerinize canı gönülden teşekkür ederim. Türkiye’nin geleceğine önemli katkılar yapacağınıza dair inancım çalışanlarınızı tanıdıkça kat be kat arttı. Her şey için tekrar teşekkür ederim, hem çalışanlarınız hem de vakıf olarak, iyi ki varsınız.”
Nilüfer Bozkurt

Funda Şahinbaş

Nuray Ertürk

Çiğdem Suna Korkmaz