50 İle 50 Kütüphane

Türkiye’de ihtiyacı bulunan ilköğretim okullarına kütüphane kurulması ve kitap ulaştırılması amacıyla Citibank ile işbirliği yapan TOÇEV, 2011 yılında 15 okulun kütüphanesini açtı. Projenin hedefi ise 2012 sonuna kadar 50 ilde 50 okula ulaşmak.

Proje kapsamında, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteği ile kütüphane ihtiyacı belirlenen okullarda kütüphane odaları yapılırken, aynı zamanda kütüphane araç gereçleri, kitaplar ve kitap kayıtları için bilgisayar yerleştiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte belirlenen kitaplar arasında çocukların okuma sevgisini ve hayal gücünü geliştirecek kitapların yanı sıra, kaynak kitap ve klasik eserler de bulunuyor.

TOÇEV Genel Müdürü Bade Takazoğlu konu ile ilgili şunları söyledi:

“TOÇEV olarak misyonumuz; eğitimli, sosyal ve kültürel gelişimini tamamlamış, topluma faydalı bireyler yetiştirmek. Çocuklarımızın eğitimlerine; hayal güçlerini geliştirecek, yaratıcılıklarını arttıracak, gelecekte dünyamız için cesur adımlar atmalarını sağlayacak materyallerle katkıda bulunuyoruz. Kitap okuma alışkanlığı bu bağlamda kullandığımız en önemli kaynaklardan bir tanesi. Çocuklarımızın hepsi kitap okuyabilsin, onlara eşit imkanlar sağlayabilelim diye çıktığımız bu yolda, ihtiyacı olan ilköğretim okullarına Citibank ile birlikte kütüphaneler kurmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Konu ile ilgili açıklama yapan Citibank A.Ş. Genel Müdürü Serra Akçaoğlu ise Citibank olarak içinde yaşadıkları ve faaliyet gösterdikleri toplumlara katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Çağdaşlaşmanın en önemli yollarından biri olan okuma alışkanlığının ilköğretim çağlarında kazandırıldığı inancı ile Türkiye’de kütüphane ihtiyacı olan ilköğretim okullarına ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Akçaoğlu, “Bu bölgelerde bulunan öğrencilerin gelişimlerini sağlayacak araçlar temin ederek, Türkiye’nin okuyan toplum olması yolunda temel taşların atılmasında bizim de katkımızın olmasını amaçladık” diye konuştu.

Akçaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Citibank ve TOÇEV işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında 15. kütüphanemizi açmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. 2012 yılı sonuna kadar Türkiye’nin yedi bölgesinde, elli ilde elli okula ulaşmayı hedefliyoruz. Bu konuda uzun yıllara dayanan deneyimi ile ülkemizdeki tüm çocukların eğitim düzeyini ve kalitesini yükseltmeyi hedefleyen TOÇEV ile işbirliği yaparak, okuyan ve vizyonu geniş bir toplum yaratmaya destek olmak amacı ile bugün biz de bir adım atmış bulunuyoruz.”