Proje Ortaklarımız

Yaşasın Okulumuz

Yaşasın Okulumuz

Icon Heading

2004 yılında Show TV ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte “Yaşasın Okulumuz” diyerek yola çıktık. Hedefimiz, halkımızın ve bağışçılarımızın desteğiyle 81 ilde 81 köy ilköğretim okulumuzu onarmaktı. Destekçilerimizin ve halkımızın desteğiyle hedefi kısa zamanda aştık, bugün 197 köy ilköğretim okulunu onarmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Bir Şey Değişir, Her Şey Değişir

Bir Şey Değişir, Her Şey Değişir

Icon Heading


2006 yılında NTV Radyo ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile başlayan “Bir Şey Değişir, Her Şey Değişir” projemizde hayatlarında bir şeyleri değiştirdiğimiz binlerce çocuğumuz var. Daha çok çocuğa ulaşmak için 2007 yılından bu yana T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile yolumuza devam ediyoruz.

Günebakan

Günebakan

Icon Heading

RE/MAX ve T.C Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile yola çıktığımız  “Günebakan” projemizde, çeşitli kurumların desteği ile 8 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO)’nun iç ve dış donanımını gerçekleştirdik. 2010 yılından bu yana T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile devam ettiğimiz projemizde, desteklerinizle ulaşacağımız 598 YİBO’muz daha var.

İlk Yardıma İlk Adım

İlk Yardıma İlk Adım

Icon Heading

AstraZeneca ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın desteği ile 2007 yılında hayata geçirdiğimiz “İlk Yardıma İlk Adım” projemizde çocuklarımıza ilk yardım eğitimi verdik.

Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında (YİBO) eğitim alan çocuklarımızla geçirdiğimiz zamanlarda fark ettik ki; ders saati dışındaki serbest zamanlarında ufak kazalar geçirme ihtimalleri fazla ve ailelerinden uzakta yaşadıkları için çoğunlukla çözümleri kendileri bulmak zorunda kalıyor. Biz de gördüğümüz bu ihtiyaçtan ötürü, çocuklarımızı okul ortamında yaşayabilecekleri kazalara karşı bilinçlendirmek için “İlk Yardıma İlk Adım” projemizi tamamladık.


Parlak Gülüşler Parlak Gelecekler

Parlak Gülüşler Parlak Gelecekler

Icon Heading

Proje Ortağımız Colgate’in dünya çapındaki bizim Derneği 2008 yılında ağız ve Diş Sağlığı ve TC Milli Eğitim Bakanlığı Dairesi Başkanlığı ile birlikte katılmak ve birlikte dünya çapında büyük diş ve diş sağlığı eğitim projesini yürütmek.

Evimdeyim

Evimdeyim

Icon Heading

Çelebi Holding ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile 2009 yılında başladığımız “Evimdeyim” projemizde, öğretmen lojmanlarımızı yeni yüzlerine kavuşturuyoruz.

 


Yarının İzleri

Yarının İzleri

Icon Heading

Unilever, Tesco Kipa ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile 2008 yılında başladığımız “Yarının İzleri projemizde, çocuklarımıza küresel ısınma konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.

 


Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın

Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın

Icon Heading

Cartoon Network ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile 2009 yılında başladığımız    “Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın projemizde, binlerce çocuğumuzu kitaplarla buluşturduk.. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile 2010 yılından bu yana devam ettiğimiz projemizde, TOÇEV olarak çocuklarımızı kitaplara kavuşturmak için köprü vazifesini üstleniyoruz.

İyi Beslenmek İyi Gelecek

İyi Beslenmek İyi Gelecek

Icon Heading

2010-2012 yılları arasında Unilever (Sana), TOÇEV ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ortaklığı ile başlatılan proje kapsamında; dengeli beslenmede kahvaltının önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve maddi durumu yetersiz ailelerin okuma istekli çocuklarına kahvaltı ağırlıklı gıda paketleri ulaştırmak için yola çıktık.

2010 yılında Sinop, Çankırı, Kastamonu illerinde 202 aile, 500 çocuğa 1 yıl boyunca, 2011 yılında Gümüşhane, Bayburt, Sivas illerinde 184 aile, 500 çocuğa 1 yıl boyunca 2012 yılında Ankara ilinde 92 aile, 250 çocuğa 6 ay boyunca gıda desteğinde bulunuldu.


Buğdayın İyiliği Doğru Ekmeğin Mucizesi

Buğdayın İyiliği Doğru Ekmeğin Mucizesi

Icon Heading

UNO ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile 2010 yılı boyunca süren “Buğdayın İyiliği, Doğru Ekmeğin Mucizesi” projemizde ilköğretim öğrencilerimize doğru beslenmeyi anlattık ve ekmekteki besinleri onlara daha yakından tanıttık.

 


İlk Yardıma İlk Sen Koş

İlk Yardıma İlk Sen Koş

Icon Heading

Projemiz TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), Türkiye Acil Tıp Derneği ve AstraZeneca iş birliğinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılı hayata geçirilmiştir.

Projemizde 9-10-11-12. sınıf Lise çağındaki öğrencilere okulda ve evde meydana gelebilecek kazalar hakkında gençlere farkındalık yaratmak, eğitim vermek ve bu kazalar için risk faktörleri hakkında bilgindirmek, ani kardiyak ölümle sonuçlanan ani kardiyak arrest vakalarının erken tespiti ve müdahalesi ve eş zamanlı olarak ebeveyn ve öğretmenleri bilgilendirme amaçlanmıştır.

 

 


Kütüphaneler

Kütüphaneler

Icon Heading

Citibank ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 2011 yılında hayata geçirdiğimiz “Kütüphaneler” projemizde kütüphanesi olmayan okullara kütüphane açılması hedeflendi.Çocuklarımıza hikâye kitapları ulaştırdığımız ve çocuklarımızın ödevlerini yaparken yararlanabilecekleri kaynak kitapların ve klasik eserlerin bulunduğu kütüphaneler de kuruldu.


Temiziz

Temiziz

Icon Heading

Scotch-Brite ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı işbirliği ile 2011 yılında hayata geçirdiğimiz “Temiziz” projemizde, sağlıklı bir yaşam sürmeleri için çocuklarımıza temizliğine önemini anlattık.

Çocuklarımız için genel bir sorun olan temizlik; anne-babaları, öğretmenleri kısacası tüm büyükleri tarafından sıkça söylenen, ancak çocuklarımız tarafından yasak ya da kural olduğu için uygulanan bir eylem. Biz de sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı eğitim-öğretim anlayışı çerçevesinde temizlik konusunda çocuklarımızda farkındalık oluşturmak adına “Temiz-iz” projesini hayata geçirdik.


Enerjimiz Çocuklar İçin

Enerjimiz Çocuklar İçin

Icon Heading

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile 2012 yılında hayata geçirdiğimiz “Enerjimiz Çocuklar İçin” projemizde ilköğretim öğrencilerine enerjinin doğru kullanılması konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.


Ben Ergenim

Ben Ergenim

Icon Heading

AstraZeneca ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile hayata geçirdiğimiz projemizde; ergenlik dönemindeki gençler, aileleri ve öğretmenleri ile bu dönemi sağlıklı atlatabilmeleri için çalışmalar yürüttük. Çocuklarımızın; içinde bulundukları umutsuzluğu kırmak ve şiddet isteğini bastırmak için uzman psikologlarımız ile sürdürdüğümüz çalışmalarda, çocuklarımızla balon patlattık, hamurları duvara attık, sohbet ettik. Ayrıca ailelere ve öğretmenlere de eğitimler düzenledik.


YİBO

YİBO

Icon Heading

Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 2012 yılı itibariyle İstanbul Arnavutköy Şehit Çavuş Selçuk Gürdal YİBO öğrencilerinin zamanlarını keyifli geçirebilmeleri için oyun odaları, enerjilerini doğru kullanabilmeleri için oyun parkı ile jimnastik aletleri ve derslerinde yardımcı olması için resim odaları yaptık.

2014 yılında HSBC Bankası destekleriyle sürdürdüğümüz projemizle; Okulda ki öğrencilerimize psikolojik açıdan destek olmak amacıyla eğitimler, atölye çalışmaları, psikodrama çalışmaları düzenledik.


Parmakların Ardından Bir Sanat Terapisi Deneyimi

Parmakların Ardından Bir Sanat Terapisi Deneyimi

Icon Heading

T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü onayı ile yürüttüğümüz 2015 yılında Yeşilay tarafından Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek Programı tarafından desteklenen projemiz kapsamında, hedef grubumuz Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan suça sürüklenen 12-18 yaş arasındaki 40 çocuk ile 20 haftalık sanat terapisi oturumları gerçekleştirdik. Suça sürüklenmiş çocukların, sağlıklı iletişim kurarak karşılaştıkları sorunlarla başa çıkabilme becerilerinin gelişmesi, madde kullanımı altında yatan nedenleri keşfedip mücadele etmeleri, kurumda geçirdikleri zamanda destek almaları amacıyla çalışmalar yaptık.


Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar

Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar

Icon Heading

Milli Eğitim Bakanlığı ve Balparmak Firması ile birlikte 2015 yılında hayata geçirdiğimiz “Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar” projemiz ile İstanbul, Denizli, Balıkesir, Kahramanmaraş, Mardin, Nevşehir, Bartın, Kars illerinde, sağlıklı gelişim için besleyici ürünlerle zenginleştirilen kahvaltının düzenli olarak yapılmasının önemini, doğru mesajlarla ve uygun dilde hazırlanan eğlenceli bir çizgi film ile çocuklara anlattık.


Hey Genç Harekete Geç

Hey Genç Harekete Genç

Icon Heading

TOÇEV, ATRAZENECA, MEB ve Türkiye Diyabet Vakfı ile birlikte 2017 yılında hayata geçirdiğimiz “ Hey Genç Harekete Geç ” projemiz ile gençlerin hayatında sağlıklı beslenme bilinci yaratmak, fiziksel aktivite ve egzersizin önemini vurgulamak ve yaratıcılık becerilerini ortaya çıkartarak okullar arasında paylaşım sağlamak.


Benim Mahallem

Benim Mahallem

Icon Heading

2015-2018 yılları arasında Akçansa ve Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hayata geçirdiğimiz projemiz “Benim Mahallem” ile öğrencilerimiz ve aileleriyle eğitimler gerçekleştiriyoruz.

İstanbul Büyükçekmece İlçesinde hem ebeveynlere hem de çocuklara yönelik eğitimleri, kapalı gruplar halinde özel olarak dizayn edilmiş EĞİTİM TIR’ımızın içerisinde veriyoruz. Uzman psikologlarımız tarafından günde üç seans olarak hazırladığımız eğitim programları 6-14 yaş grubu çocukları ve ebeveyn eğitimlerini kapsıyor.

Projemizde 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak Çanakkale ilinde 15-17 yaş arası lise öğrencilerinin kendileri ile ilgili iç görü kazanacakları, meslek alanlarını tanıyacakları, akademik anlamda motivasyonlarını arttırmaya yönelik uygulamaların yer aldığı ayrıca duygu farkındalığı, iletişim becerileri, kişilik özellikleri, yaratıcılık becerileri ile motivasyon arttırmaya ve hedef belirlemeye yönelik atölye çalışmaları uygulandı.


Bugün Benim Gelecek Benim

Bugün Benim Gelecek Benim

Icon Heading

MEB ve Ferrero Fındık İthalat ve Ticaret A.Ş birlikte 2018 yılında hayata geçirdiğimiz projemiz “ Bugün Benim Gelecek Benim ” ile 11-14 yaş arası çocukların tüm hayatlarında, kendi sınırlarını fark etmeye, korumaya ve kendi karakterlerini sağlıklı bir şekilde oturtarak ergenlik dönemine daha sağlıklı ve bilinçli girmelerini sağlamak. 15-17 yaş arası gençlerin ise tarımın, iyi tarım uygulamaları kullanılırsa gençler için istihdam fırsatı olduğuna dair farkındalık yaratmak, makinalı tarım, modern ve pratik tarım uygulamalarını basit yollarla anlatarak, sahip oldukları bilginin, hali hazırda değerli olduğu ve bunun üzerine çeşitli eklemeler ve seçimlerle başka kapılar açılabileceği mesajını verebilmek, gençlerin, beceri ve bilgilerine yönelik meslek seçimi yapmasını sağlamak, geleceğin çiftçilerini ve gençler için kariyer hedefi yaratabilecek zemini hazırlamak ve geleceklerini tasarlarken karşılaşabilecekleri sorunlarla baş etme becerilerini geliştirmek.


Su Gelecektir

Su Gelecektir

Icon Heading

Geberit ve İstanbul Özel Okul Müdürlükleri ile birlikte 2018 yılında hayata geçirdiğimiz “ Su Gelecektir” ile 9-12 yaş çocuklara su ve su kaynaklarını koruma ve yerinde kullanma bilincine sahip bir toplum olgusuna ulaşabilmek için geleceğimiz olan çocuklarımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiği inancıyla; ülkemiz için su kavramının önemi, suyun yerinde ve yeterli kullanımı, su kaynaklarının korunması konularının basılı ve görsel materyaller, tiyatro oyunuyla hedef kitle olarak seçilen ilkokul öğrencilerine anlatıldı, su tasarrufu alışkanlığı kazandırıldı.


Benim Yaratıcı Dünyam

Benim Yaratıcı Dünyam

Icon Heading

İŞGYO, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun Çarşamba Milli Eğitim Müdürlüğü birlikte 2018 yılında hayata geçirdiğimiz projemiz  “Benim Yaratıcı Dünyam ” ile akademisyen bir kadro tarafından hazırlanan eğitim programında, 9-10 yaş öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmek amacıyla alanında uzman eğitimciler uygulanacak atölye çalışmaları ile hayatın içinde yer alan, yaratıcılığı gelişmiş, yeni çağa ayak uydurabilen, kariyer hedefi inovatif olan bireyler olarak yetişmeleri hedeflendi.


Okula Devam

Okula Devam

Icon Heading

TOÇEV olarak Türkiye’nin lider kadın bakım markası Orkid ile 2018 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Okula Devam’ projesi ile Türkiye’nin dört bir yanında ekonomik nedenlerden dolayı hijyenik pede ulaşamayan, bu nedenle okula gidemeyen ve derslerini kaçıran kız öğrencilere özgüvenle okula devam etmeleri için destek olmayı amaçladık.


Özgürüm

Özgürüm

Icon Heading

2016-2017 yıllarında da Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu IV Siyasi Kriterler Hibe Fonu desteğiyle “Özgürüm” projemizi Adalet Bakanlığı ve WIF (Worldview Impact Foundation) ile birlikte hayata geçirdik. Projemizde cezaevinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş arası çocuklarımıza, annelerine ve infaz koruma memurlarına destek olundu.


Özgürlüğüm

Özgürlüğüm

Icon Heading

2014 yılında Adalet Bakanlığı ve WIF (Worldview Impact Foundation) ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “Özgürlüğüm” Projemiz Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu III Siyasi Kriterler Hibe Fonu tarafından desteklendi.

Projemizi; cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş arasındaki çocukların, temel ihtiyaçlarının karşılanması, enerjilerini doğru kullanabilecekleri oyun alanlarının geliştirilmesi ve annelerin çocuklarıyla olan davranış biçimlerinin güçlendirilmesi amacıyla hayata geçirdik.


Özgürleşen Umutlar

Özgürleşen Umutlar

Icon Heading

2019 ve 2022 yıllarında Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğu Hibe Programının Beşinci Dönemi (CSD-V) kapsamında AB tarafından finanse edilerek TOÇEV ve Atina Merkezli ANTIGONE ortaklığı ve Adalet Bakanlığı desteği ile “Özgürleşen Umutlar (Free Your Hope)” projesini hayata geçirdik. Projemizde ceza infaz kurumunda anneleriyle birlikte yaşayan 0-6 yaş çocukların gelişimlerine destek verilmesi, annelerin çocuklarıyla olan diyaloglarının ve davranış biçimlerinin güçlendirilmesi ve kurum personellerinin motivasyonlarının yanı sıra mesleki açıdan da güçlendirilmesi hedeflenmiştir.


Sevgiyle Bitti Gitti

Sevgiyle Bitti Gitti

Icon Heading

Projemiz TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) ve Perrigo Türkiye iş birliğinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılı Şubat 2022’de hayata geçirilmiştir.

Projemizde 2-3-4.sınıf çocukların akran zorbalığı kavramını bilmesi, zorbalığa uğradığında duygularını fark etmesi ve başkalarının haklarını da ihlal etmemesi yönünde duygusal farkındalığın oluşturulması hedeflenmiştir.