Proje Sponsoru: TOÇEV-ASTRAZENECA-MEB-TÜRKİYE DİYABET VAKFI
Projenin amacı: Gençlerin hayatında sağlıklı beslenme bilinci yaratmak, fiziksel aktivite ve egzersizin önemini vurgulamak ve yaratıcılık becerilerini ortaya çıkartarak okullar arasında paylaşım sağlamak.
Proje İçeriği: Çalışma kapsamında, ayda iki defa belirlenen devlet okullarının ziyaret edilmesi planlanmaktadır. Okullar Türkiye Diyabet Vakfı’nın görevlendireceği diyetisyenler tarafından ziyaret edilerek lise birinci sınıf öğrencilerine sağlıklı beslenme, obezite ve diyabetle ilgili bilgiler verilmesi ve ilk-son test uygulanması amaçlanmaktadır.
Diğer taraftan da projeye dahil edilen Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) mezunu proje sorumlusu tarafından ilgili öğrencilere evde ve okulda kolaylıkla hareket etmenin ve spor yapmanın püf noktalarının anlatılması hedeflenmektedir.
Proje kapsamında öğrencilerin proje öncesindeki hareket alanı ve sağlıklı beslenme ile ilgili bilgileri ölçümlenecek, proje sonrasındaki takiplerle ölçümler devam edecektir. Akabinde proje öncesi ve sonrasına ait ölçümlemeler karşılaştırılarak, projenin sonuç verileri oluşturulacaktır.
Ayrıca gençlerin proje mikro web sitesi aracılığı ile katılabilecekleri yarışmada çekmiş oldukları spor aktivitelerini içeren (Örneğin aktif basketbol, voleybol, futbol oynama, masa tenisi, temel dans, ip atlama gibi) hareket videoları, sözleşmeli kreatif ajans tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanmaya uygun olanlar yarışmaya katılmaya hak kazanacak ve videoları seçilen okullar ve öğrenciler hareket etmeyi ve sporu teşvik edecek ödüller ile mükâfatlandırılacaktır.


{[image]}