Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar (2015)

Milli Eğitim Bakanlığı ve Balparmak Firması ile birlikte hayata geçireceğimiz “Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar” projemiz 2015’te başladı. Obezitenin Türkiye’de görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Obezitenin başlıca nedenleri arasında düzensiz yanlış beslenme alışkanlıkları ve yetersiz fiziksel aktivite yer alıyor.


Obezite oluşmadan korunma büyük önem taşıyor. Obeziteden korunma, çocukluk çağında başlamalı. Çocuk ve adolesan döneminde oluşan obezite, yetişkinlik dönemi obezitesi için zemin hazırlıyor. Bu nedenle ebeveynler yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmeli, çocuklar ise obeziteye neden olabilecek alışkanlıklardan uzaklaştırılmalı.

Araştırmalar; düzenli olarak kahvaltı yapan çocukların obez olma riskinin yapmayanlara oranla daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Kahvaltının çocuk sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra zihinsel ve fiziksel gelişimlerine de katkı sağladığı biliniyor. Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar projesi ile obeziteyi ve şişmanlığı doğrudan işaret etmeyen olumlu mesajlar kullanılarak çocuklara kahvaltıyı sevdirmek, düzenli kahvaltı yapma alışkanlığını kazandırmak ve düzenli kahvaltı yapan çocukların da bu alışkanlığı yalnızca ebeveynlerinin yönlendirmesiyle değil, kendilerinin bizzat bilinçli şekilde sahiplenerek sürdürmesini sağlamayı amaçladık.

Proje kapsamında; İstanbul, Denizli, Balıkesir, Kahramanmaraş, Mardin, Nevşehir, Bartın, Kars illerinde, sağlıklı gelişim için besleyici ürünlerle zenginleştirilen kahvaltının düzenli olarak yapılmasının önemini doğru mesajlarla ve uygun dilde hazırlanan eğlenceli bir çizgi film ile çocuklara anlattık.

Projemizde uyguladığımız araştırma yöntemleriyle, kahvaltı alışkanlığı ile ilgili çocuk ve ailelerle ilgili çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir.

KAHVALTILI SABAHLAR SAĞLIKLI YARINLAR PROJE RAPORU
2015 - 2016 YILI İSTANBUL İLÇE RAPORLARI
ÇOCUK VERİ ANALİZİ (BEYOĞLU) RAPORU

ÇOCUK VERİ ANALİZİ (KAĞITHANE) RAPORU

ÇOCUK VERİ ANALİZİ (SARIYER) RAPORU


ANNE VERİ ANALİZİ (İSTANBUL) RAPORU2014 - 2015 YILI TÜRKİYE RAPORLARI
ANNE VERİ ANALİZİ (TÜRKİYE) RAPORU

ÇOCUK VERİ ANALİZİ (TÜRKİYE) RAPORU
DÜZENLİ BAĞIŞÇIMIZ OLUN
Bağış Kanalları, Bağış Türleri ve Bağışçılarımız Hakkında Detaylı Bilgi

Bu site içerisinde bulunan içeriklerin kullanım hakkı Toçev'e aittir.
Her hakkı saklıdır © 2017 Toçev.