NEDEN TOÇEV KİTAPLARI?

Çocuk gelişimi ve eğitimi konusundaki yayınlara olan ihtiyacı göz önüne alarak kitaplar yayınlamaya karar verdik. Anne-baba, eğitimci ve çocuklarımızın eğitim ihtiyaçlarını karşılayan ve bilimsel verilere dayanan kitaplarımızla sorunlara çözüm olma amacındayız.

Yayımlanan kitaplar:

- Gönül Irmağı (2013) - Ebru Uygun
- Birlikte Büyümek (2009) - Ebru Uygun ve Ali Rıza Özlü
- Yüzüm Umuttur (2009) - Bennu Gerede, Nihat Odabaşı, Okan Bayülgen, Serdar Bilgili, Tahsin Aydoğmuş, Tamer Yılmaz
- Dil İnsanı Konuşur (2007) - Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan
- TOÇEV Çocuk Kitapları (2006)
- Kendi Sıcağını Arayan Yürek (2006) - Ali Rıza Özlü
- Dokunduğum Yürekler (2006) - Ebru Uygun (Telif hakkı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kitap, ilköğretim okullarına dağıtılmıştır.)
- 102 No’lu oda (2005) - Ebru Uygun

Gönül Irmağı


“Gönül Irmağı”, uzun, taşları sabırla döşenmiş, yüzlerce kişinin emeğiyle oluşturulmuş bir birikim; bir yolun hikayesi. İçinde gülen çocukların olduğu bir kitap bu. Ama okuyacaklarınız güzel anların bir toplamı değil. TOÇEV’in kurucusu ve Başkanı Ebru Uygun’un genç bir kızken çıktığı yolda öğrendiklarinin yansıması.Bu kitap yeni kurulan veya kurulacak STK’lara bir rehber niteliğinde. Sivil Toplum Kuruluşu olmanın bütün sorumluluklarını taşıyan TOÇEV’in adım adım nasıl büyüdüğünü, nelerin üstesinden geldiğini ve belki daha önemlisi nasıl üstesinden geldiğini anlatıyor Ebru Uygun. Bunu yaparken yaşadıklarından örnekler veriyor; bütün bir kitabı deneyimleriyle örüyor. Kelimenin tam anlamıyla yoktan var olan TOÇEV’in gönüllü olmak isteyenlere, nereye gideceğini bilemeyen örgütlenmelere naçizane bir sunusu. TOÇEV yıllar içinde yarattığı birikimle çocuklara, topluma dokunmaya devam ediyor. Onun yaratıcı dünyasından esinlenmek isterseniz kitabın kapağını aralayın. Uzun soluklu bir mücadelenin tüm izlerini bulacaksınız.

Birlikte Büyümek-Ebru Uygun


TOÇEV’in on beşinci yılı nedeniyle hazırlanan “Birlikte Büyümek” TOÇEV kronolojisi ya da sadece Ebru Uygun’un yaşamından alıntılar sunan bir kitap değil. İstersek neleri başarabileceğimizi bize anlatan, çocuklarımızın gerçek değerlerimiz olduğunu söylediğimiz bir paylaşımlar toplamı aslında. Ebru Uygun “hayal etmenin” yaşamsal önemini ortaya koyarken, hem bireysel hem toplumsal ihtiyacımızı, yani hayal etmenin yarattığı gücü fark etmemizi sağlıyor. “Birlikte Büyümek” kimi bölümlerde Ebru Uygun’un yaşadıklarını öykü tadında sunuyor, Ali Rıza Özlü’nün kaleme aldığı “Bir Büyü” adlı bölüm ise sorumluluklarının farkında olan bir toplumun yetişmesinin önemini ortaya koyuyor.

Yüzüm Umuttur


"Yaşasın Okulumuz" diyerek geleceğe koşan çocuklarımız fotoğraflarda konuşuyor. 2005 yılından bu yana, Türkiye’de köy okullarının yenilenmesi hedefiyle yürüttüğümüz ve 197 köy okulunu onararak çağdaş eğitim şartlarına kavuşturduğumuz "Yaşasın Okulumuz" projesinin öyküsü; yollar, köy okulları, gözleri umutla parlayan ve yüzü aydınlık geleceklerine dönmüş Anadolu’nun çocukları ile örülü... ‘Yüzüm Umuttur” adlı kitabımızda, Türkiye’nin prestijli altı fotoğrafçısı, "Yaşasın Okulumuz" projesinin öyküsünü, köy okullarımızı ve bu okulların çocuklarımızla bulaşmasını kendi objektiflerinden anlatıyor. "Yüzüm Umuttur"da gönüllü olarak yer alan Bennu Gerede, Nihat Odabaşı, Okan Bayülgen, Serdar Bilgili, Tahsin Aydoğmuş ve Tamer Yılmaz objektiflerinden farklı gözleri ve duyguları yansıtıyor.

Dil İnsanı Konuşur-Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan


Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yanında Uluslararası İlişkiler Profesörü olan Hocamızın makalelerinden oluşan ve TOÇEV çocuklarının ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla gelirini vakfımıza bağışladığı bir kitap. Martin Heidegger’ın “İnsan dili konuşmaz, dil insanı konuşur.” İfadesinden esinlenerek adını koyduğu kitabı, kendi uzmanlık alanının bakış açısıyla, okurun bakış açısını zenginleştiren bir seçki. Seçki diyorum, çünkü, çok sayıdaki makale arasından bir bütünlük oluşturmasına özen gösterilerek hazırlanmıştır. Okur adına kolay anlaşılırlığı hedefleyen yazarımızın başarılı bir çalışması olarak yayımlamaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isteriz.

Çocuk Kitaplarımız


- Define Adası, Yazar: R. L. Stevenson, S:144
- Nasreddin Hoca Fıkraları, Derleyen: Derya Gezmişoğlu, S:80
- Şeker Parkta, Yazar: Hülya Günal Çamoğlu
- Şeker Domates Çorbası, Yazar: Hülya Günal Çamoğlu
- Falaka, Yazar: Ahmet Rasim, S:128
- 15 Yaşında Bir Kaptan, Yazar: Jules Verne, S:152
- Küçük Prenses, Yazar: E. H. Burnett, S:127
- Çehov’dan Öyküler, Yazar: Anton Çehov, S:88
- Hadi Bil Bakalım Tür: Bilmece, S:64
- Orman Çocuğu, Yazar: R. Kipling, S:96
- Don Kişot, Yazar: Cervantes, S:128
- Yuvasız Çocuk, Yazar: I. M. Montgomery, S:125
- Siyah İnci, Yazar: Anne Sewell, S:168
- Ezop Masalları, Çeviren: Murat Sağlam, S:96
- Gümüş Patenler, Yazar: M. M. Dodge, S:144

Kendi Sıcağını Arayan Yürek-Ali Rıza Özlü


Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun, her ülkenin eğitim sorunu vardır ve her zaman da olacaktır düşüncesiyle, çocuk gelişimi ve eğitimi açısından günümüz çocuğunun anlaşılır kılınması amacıyla, Ebru Uygun’la gerçekleştirilen sohbetlerin yorumu biçiminde kaleme alınan bir kitaptır. “Çözümsüzlüğe inanmıyorum, yalnızca, çözümün ne olduğunu bilmiyor olabiliriz” düşüncesi, sosyal sorumluluklarımız açısından ihtiyaçlarımızı yeniden anlama ufkunu taşımaktadır.

Dilsel gelişimimiz, dilin özgürce kullanılmasıyla ilişkilidir.

Kendini iyi ifade eden yetişkinliğe giden yol, çocuğun özgürce ifade haklarını kullanmasından geçecektir. Ana baba ve eğitimcilere dokunmak istediğimiz bir çalışma. Sırada, hazırlıkları sürdürülen bir dizi çocuk kitapları var. Yayıncılık ilkelerimiz doğrultusunda birlikte çalışmayı hedeflediğimiz yeni yazarlarımızla sıklıkla okurun karşısına çıkmayı başarmaktan mutluluk duyacağız.

Dokunduğum Yürekler-Ebru Uygun


TOÇEV’in kurucusu olarak çok genç bir yaşta üstlendiği sayısız çocuğun sorumluluğuyla yeniden biçimlenen bir insanımızın, okurun yüreğine dokunacağı öyküler. Her biri gerçek.

“Onlara dokunup destek olunduğunda geleceklerinin değişeceğini umduğum nice çocukla karşılaştım” dediği ve tanıklık ettiği yaşanmışlıkları öykülediği bir çalışma.

Zaman yaratabildiği ölçüde devamının da yazılmasını umduğumuz, var olduğumuz sosyal yapıya karşı hepimizin sorumlu olduğunu düşündürecek derinlikte ve kolaylıkla bizi çekip içine alacak bir kitap.

102 No'lu Oda-Ebru Uygun


Ebru Uygun, halk dilinde Akdeniz Ateşi olarak bilinen FMF hastalığı nedeniyle 2001 yılında ciddi sağlık sorunları yaşar ve bu nedenle zor günler geçirir. Bir süre sonra ameliyat olmak için hastaneye yatar ve çevresindeki insanların sevgi dolu mesajlarından aldığı güçle, yaşadıklarını ve hastalığı yenme çabasını yazmaya başlar. Ebru Uygun'un, ailesinin ve çevresinin sunduğu sınırsız sevgiyle beslenerek kaleme aldığı "102 No'lu Oda"da, pek çok insanın pes edeceği koşullar altında büyük bir azimle hayatına sarılan ve en umut kırıcı durumlarda bile yılmadan yoluna devam eden bir insanın irade gücüne tanık olacak, büyük bir içtenlikle yazılan satırları etkilenerek okuyacaksınız.