Ülkemizin doğal afet etkisi ile sarsıldığı bu dönemde, TOÇEV olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek arzusundayız…

Çocuklarımız ve ailelerinin hepimize şimdi her zamankinden daha çok ihtiyacı var!

EN

With the package we have created for these families, it will be ensured that essential needs of these children and families are met until their living standards improve.

• After finding solutions for shelter, food and clothing support, we will determine their mental and moral needs and ensure that they meet with experts in the period when life starts to normalize.

• After they get back to schools, we will start material and education activities.

• When necessary, we will provide support for medical problems and transportation to and from hospital.

Informing and guiding families about the emotional, cognitive, physical and behavioral reactions that can be seen in both our children and their families especially after a disaster, and working on issues such as post-traumatic stress reactions and coping with anxiety are important in terms of maintaining psychological resilience and well-being. Accordingly, our psychological first aid process, which we will create with the mental health experts we work in both our team and the provinces where our children reside, is among the priorities of our emergency support package.

We can describe the starting point of our association as “the power arising from love.”

May our love be a source of strength for our children and continue to grow from generation to generation…

THANK YOU

TR

Bu ailelerimiz için oluşturduğumuz paket ile çocuklarımızın ve ailelerinin yaşam standartları düzelene kadar elzem ihtiyaçların karşılanmasını sağlanacaktır.

  • Ailelerimiz ve çocuklarımızla ilgili tespit çalışmaları yapacağız. Evlerinde hasar olanlar konusunda barınma ihtiyaçlarına çözüm arayacağız.
  • Özellikle dışarıda kalan ailelerimize hızlıca ulaşabilecekleri gıda sağlayıcıları tespit ederek, (market-bakkal vb.) alışveriş yapmalarına destek olacağız.
  • Barınma, gıda ve kıyafet desteklerine çözüm bulduktan sonra hayatın normalleşmeye başladığı dönemde, mental ve ruhsal ihtiyaçlarını tespit ederek uzmanlarla görüşmelerini sağlayacağız.
  • Eğitim süreçleri başladıktan sonra materyal ve eğitim faaliyetlerine başlayacağız.
  • Gerekli durumlarda sağlık sorunları konusunda ilaç ve hastane ulaşımı konusunda destek vereceğiz.

Birlikteliğimizin çıkış noktasını “sevgiden gelen güç” olarak nitelendirebiliriz.

Sevgimiz çocuklarımıza güç kaynağı olsun ve nesilden nesile büyüyerek devam etsin…

TEŞEKKÜR EDERİZ.