“İlk Yardıma İlk Adım” Projemizin Başarısı Ödüllerle Taçlandırılmaya Devam Ediyor

Döneminin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi "İlk Yardıma İlk Adım", Türkiye'ye getirdiği iki önemli uluslararası ödülden sonra, Türkiye'den de ödüller almaya devam ediyor. Altın Havan 2011 “Sanayi-Eğitim Ödülü”ne layık görülen projemizin taçlandırılmasından gurur duyuyoruz. Altın Havan 2011 Ödül töreni 1 Kasım 2011 Salı günü İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlık Binası Keçecizade Fuat Paşa Konağı’nda gerçekleştirildi.

ABD'de PR News Dergisi tarafından verilen CSR Awards Onur Ödülüne layık görülen "İlk Yardıma İlk Adım" projemiz, Hindistan’da ise "Golden Peacock Global Kurumsal Sosyal Sorumluk" birincilik ödülünü almıştı. AstraZeneca ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz, Türkiye'deki Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) öğrencilerine temel ilk yardım bilincinin aşılanmasını hedefleyen projemiz, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da büyük beğeni toplamıştı. 

PR News 2010 CSR Awards
Dünyada büyük ilgi gören ve yarışmaya katılan birçok ülkeden yüzlerce projeyi geride bırakan “İlk Yardıma İlk Adım” PR News 2010 CSR Awards’ın finalinde en güçlü adaylar arasında gösterildi. PR News 2010 CSR Awards, ABD Washington DC’de 8 Mart günü National Press Club’ta düzenlenen final töreniyle sahiplerini buldu. Jürinin 6 finalist arasında yaptığı değerlendirme sonrasında “İlk Yardıma İlk Adım” onur ödülüne layık görüldü. 16 yılını geride bırakan TOÇEV’in bir sivil toplum kuruluşu olarak, özel sektör ve devlet işbirliğiyle yürüttüğü “İlk Yardıma İlk Adım” projesinin ödülle taçlandırılması, projeye farklı bir heyecan kattı. Onur ödülü, aslında devlet ve özel sektör işbirliğiyle toplumda farkındalık oluşturulabileceğinin de en değerli kanıtı.

Global Golden Peacock Awards
Global Golden Peacock Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Yönetişim ve Çevre Ödülü, 29 Nisan 2011 tarihinde Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde düzenlenen törenle verildi. Dünyanın en saygın ödülleri arasında kabul edilen Golden Peacock, şirket tepe yöneticilerinden oluşan Institute of Directors (IOD) tarafından 1991'den beri veriliyor. Tüm ülkelerin katılımına açık olan Global Golden Peacock Ödülleri'ne bu yıl "Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Yönetişim ve Çevre" kategorisinde çeşitli ülkelerden toplam 216 başvuru yapıldı. Yüzlerce projeyi geride bırakan “İlk Yardıma İlk Adım” uluslararası alanda birincilik ödülü aldı. Bağımsız, şeffaf ve çok aşamalı değerlendirme Institute of Directors (IOD) - Direktörler Enstitüsü tarafından, 1991 yılından bu yana verilen Global Golden Peacock'da başvurular, bağımsız, saygın, şeffaf ve çok aşamalı bir değerlendirme sürecinden geçiriliyor. Bilirkişi Değerlendirme Komitesi'nce yapılan ilk elemenin ardından başarılı projeler, Ödül Danışmanları Başkanlığı'na sunuluyor. Farklı açılardan değerlendirmelerin de yapıldığı tüm aşamalar sonucu en çok beğenilen proje, ödüle layık görülüyor. 

Çok uluslu jürinin başkanlığını bu yıl, İsveç eski Başbakanı Dr. Ola Ullsten üstlendi. Seçici kurulda Hindistan eski Anayasa Mahkemesi Başkanı, Baş Hakim P.N. Bhagwati ve Petrol ve Gaz Ürünleri Bakanlığı Mali İşler Müsteşarı Dr. A. N. Saksena, Greenwich Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim üyesi ve Byrok Systems Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Colin Coulson-Thomas, İngiltere RMIT Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Jeremy Pearce ile Avrupa Bilim ve Sanat Akademisi Baş Danışmam Ulric Fayl Hentaller gibi isimler de yer aldı.