Ebru Uygun’un “Dokundum” Adlı Sergisi Galeri Espas’ta Açıldı!

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun’un “Dokundum” adını verdiği ebru çalışmalarından oluşan ilk sergisi 5 Ocak’ta Galeri Espas’ta açıldı. Sergide yer alan tüm eserlerin geliri okuma istekli çocuklarımıza eğitim hayatları boyunca destek veren TOÇEV’e bağışlanacak. Ebru Uygun’un kendini keşfettiği ve hayatın sevinçlerini, karmaşasını, coşkusunu dışa vurduğu ebru çalışmaları ilk kez kişisel bir sergide sanatseverlerle buluşturdu. Ebru Uygun’un “Ben sadece renklere ve duygulara dokundum” dediği sergisinin tüm geliri TOÇEV’e bağışlanacak.

1994 yılında kurulan TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), “okumak her çocuğun hakkıdır” misyonunu benimseyerek, her çocuğu birer birey olarak kabul edip, onların kültürlü, bilgili, uyumlu, üretken olmaları ve toplumsal hayata kazandırılmaları için çalışıyor. TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun “Büyü”, “Başlangıç”, “Çağrışım”, “Uyum”, “Derinlik”, “Sonsuzluk” gibi adlar verdiği ebru çalışmaları ile ilgili şunları söylüyor: “Ebru yaparken tüm enerjimi topluyor, iyi veya kötü bütün düşüncelerimden arınıyorum. Sadece su ve renklerle konuşuyor gibiyim. Bana dokunmuş veya benim dokunduğum tüm yürekleri ve hikayeleri renklerle dans ettiriyorum sanki… Herkesin bildiği gibi, hayatımdan yansıyan her şey TOÇEV ve çocukların yansıması aslında. Bu sergi onların bana ve hayatıma kattıklarının bir şekilde dışa dönüşü… Onun için her şey yine onlara geri dönüyor… Birlikte besleniyoruz ve hayatı paylaşıyoruz…”

“102 No’lu Oda” (2005), “Dokunduğum Yürekler” (2006), “Birlikte Büyümek” (2009) adlı üç kitabı olan Ebru Uygun, İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Destek Veren TYYB Junior Chamber/İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Destek Veren En Başarılı Genç Ödülü (1996), Rotary/Başarı Ödülü (2007), Lions 118T/Başarı Ödülü (2009), Hello Dergisi/Pırlanta Kalpli Kadın Ödülü (2009) ve Eisenhower Fellow (2010) ödüllerinin sahibidir. Ebru Uygun, Sanatçılar ve Sanatsevenler Derneği’nin düzenlediği “Karma Sergisi” (2008), Silivri Rotary Kulübü ve Sanatçılar ve Sanatsevenler Derneği’nin düzenlediği “Somali’ye Yardım Sergisi” (2011), Sanatçılar ve Sanatsevenler Derneği’nin TOÇEV ile birlikte düzenlediği “Elele Karma Resim Sergisi”ne (2011) ebru çalışmalarıyla katıldı.

Ebru Uygun’un “Dokundum” adlı sergisi 20 Ocak tarihine kadar Galeri Espas’ta sanatseverleri ağırlayacak. Galeri Espas Pazar günleri hariç her gün 11:00-19:00 saatleri arası açıktır.

Galeri Espas: Hüsrev Gerede Cad. Fırın Sok. No:4/1 Teşvikiye İstanbul
Tel: 0212 227 70 17  www.galeriespas.com
TOÇEV: Nispetiye Mah. Aytar Cad. Duru Apt. No: 12 Da: 10-11 1. Levent/İstanbul
Tel: 0212 282 89 16 www.tocev.org.tr