20 Yaşındayız

Bir inanç meselesi bu. Genç bir kızın beş arkadaşıyla ülkesini değiştirebileceğinin inancı. Eğitimin, bütün zorlukların üstesinden gelebileceğinin inancı. Gerçekten isteyince ve çalışınca yapılamayacak bir şey olmadığının inancı. Ama en çok da insanlara duyulan inanç. Yoksa, zorluklarla dolu bir yola, daha 24 yaşında nasıl çıkabilir insan. Üstelik tek imkanları yüreklerinden aldıkları güçken.

Hikayemiz 1994 yılında başladığında, Ebru Uygun ve yol arkadaşlarından başka çok az insan, kurdukları küçük yapının, 20 yılda 5 milyon çocuğun hayatına dokunmuş, binlerce öğrencinin eğitimini desteklemiş, geliştirdiği ulusal projelerle diş sağlığından okul onarımına, temizliğin öneminden küresel ısınmaya kadar çok ciddi çalışmalar yapmış bir vakıf olacağını görebildi. Azimlilerdi. Hedefleri büyük, imkanların kapıları kapalı. Kimi zaman zorlayarak açtılar kapıyı, kimi zaman inatla direterek. Ama her açılan kapının ardında, hayatlarına dokundukları çocukların gözlerindeki ışığı gördüklerinde, yaşanmış bütün sıkıntılar bir anda uçtu. Hevesleri ve inançları kat be kat arttı.

Gün geldi, ünlü simalar omuz verdi çabalarına. Çocuklar gönüllerince oynayabilsin diye parklar yapıldı okullara. Gün geldi, büyüttüler hedeflerini, 81 ilde 81 köy okulu onarmak için çıktılar yola. Kısa sürede amaçlarına ulaşınca “Onarılmayan köy okulu kalmayana dek” dediler. 204 oldu onarılan köy okulu sayısı.

Bir yandan okuma istekli çocukların eğitimlerini desteklerken, bir yandan da ardı ardına ulusal projeler geldi. “Bir Şey Değişir Her Şey Değişir” dediler, çocuklar kışın üşümesin, okula tüm ihtiyaçları tamamlanmış gidebilsin diye. “Günebakan” dediler, YBO’ların iç ve dış donanımları tamamlansın diye. 20 yılın sonunda dönüp baktıklarında gördüler ki, 15 ulusal projeyle artık Türkiye’nin öncülerindendiler.

Geçen 20 yılda binlerce plaket ve ödülle onurlandırıldılar. Ama her zaman en büyük ödülleri yüreklerde edindikleri yer oldu. Bir de hayatları değişen milyonlarca çocuğun sevgisi.

Şimdi aynı inançla en büyük hedef TOÇEV Öğretim Merkezi’ni destekçilerin katkılarıyla hayata geçirmek. Böylelikle çocuklarımızın, sosyal ve sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri için sağlayacağımız katkılarda, onlara ev sahipliği yapacağımız evimiz olacak. Desteklediğimiz öğrencilerimizden yola çıkarak tüm çocukların kendi dünyalarını farklı bir gözle görmelerini sağlayacağız. Sadece desteklediğimiz öğrencilerimize değil, tüm çocuklarımıza sürekli faydalanabilecekleri bir öğretim merkezi yaratacağız. Tiyatro, atölye odaları ve kütüphane gibi birimlerle çocuklarımızın gelişimini destekleyeceğiz.

Gelin, sizlerin de desteğiyle Öğretim Merkezimizi hayata geçirelim!